OZE: Polska pozyskuje z odnawialnych źródeł 10 GW mocy, najszybciej rozwija się energetyka słoneczna

OZE: Polska pozyskuje z odnawialnych źródeł 10 GW mocy, najszybciej rozwija się energetyka słoneczna
Panya Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odnawialne źródła energii w Polsce dostarczają obecnie 10 gigawatów mocy, a najszybciej rozwijającym się sektorem OZE jest energetyka słoneczna - poinformowano w komunikacie prasowym Ministerstwa Klimatu.
Sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem #OZE w Polsce #fotowoltaika

„Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie” – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Dynamiczny rozwój mikroinstalacji

Zyska poinformował, że dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce.

Czytaj także: 65 procent mocy OZE w Polsce pochodzi z wiatru >>>

„Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc.” – powiedział.

„Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju „magazynu energii”. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni” – dodał.

System aukcyjny

Głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

„Innymi dedykowanymi systemami wsparcia dla wytwórców energii z OZE są wprowadzone w roku 2018 mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Systemy feed-in premium (FiP) oraz feed-in tariff (FiT) adresowane są do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy” – powiedział wiceminister.

Czytaj także: Zielona oferta polskich banków >>>

Ponadto za sprawą nowelizacji ustawy o OZE od dnia 29 sierpnia 2019 r. rozszerzony został prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r. Zmiana polega na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Dodatkowo Ministerstwo Klimatu prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, do których należy m.in. rozwój klastrów energii.

Źródło: PAP BIZNES