„Otwarta firma”
Jak zorganizowana jest praca w firmie? Czym zajmują się osoby zatrudnione na poszczególnych stanowiskach? Jakie kompetencje najbardziej cenią działy kadr? Co, oprócz wynagrodzenia, może zyskać pracownik wybierając daną firmę? Już wkrótce uczniowie biorący udział w projekcie "Otwarta firma" poznają odpowiedzi na te pytania.
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza szkoły, uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w VI edycji projektu „Otwarta firma”, która odbędzie się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w terminie 18-24 listopada 2013 r. Do tej pory w projekcie wzięło już udział 333 195 uczniów oraz 6 080 firm i instytucji.
– Projekt nie tylko umożliwia szkołom wzbogacenie oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia, lecz także przygotowuje uczniów do świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej i wejścia na rynek pracy. Dzięki udziałowi w „Otwartej firmie” uczniowie często po raz pierwszy mają okazję zobaczyć, jak wygląda biuro, sprawdzić, na czym polega praca z klientem oraz przekonać się, czy wolą pracę w zespole czy indywidualną. Szczególnie ważne jest też pokonanie lęku przed tym, co nieznane – wizyta w firmie lub poznanie jej pracowników pozwalają dzieciom i młodzieży przekonać się, że nie trzeba obawiać się praktyk czy pierwszej pracy, choć są tak różne od szkolnej rzeczywistości. Projekt jest również doskonałą okazją dla firm, aby pozyskać przyszłych pracowników i wpłynąć na ich wykształcenie. Często udział w programie owocuje praktykami – mówi Andrzej Pierchała, koordynator projektu „Otwarta firma”.
Projekt „Otwarta firma” składa się z czterech modułów, dostosowanych do poszczególnych etapów edukacji:
- „Poznajemy zawody w miejscu pracy” (klasy I-III szkoły podstawowej) – najmłodsze dzieci w trakcie wycieczki do przedsiębiorstwa lub instytucji znajdującej się w pobliżu szkoły poznają kilka zawodów. Dowiadują się, na czym polega praca w danym zawodzie oraz jak długo i gdzie trzeba się uczyć, by móc go wykonywać.
- „Poznajemy przedsiębiorstwa w naszej okolicy” (klasy IV-VI szkoły podstawowej) – uczniowie odwiedzają zakłady pracy w okolicy szkoły, gdzie otrzymują podstawowe informacje o danym przedsiębiorstwie, zapoznają się z technologią wytwarzanych tam produktów i udziałem pracowników w tym procesie, poznają też relacje firmy i otaczającego ją środowiska.
- „Zawody w mojej okolicy” (gimnazjum) – młodzież podczas wizyty w przedsiębiorstwie zapoznaje się z jego zadaniami i ze specyfiką wykonywanych tam zawodów, co umożliwi jej planowanie swojej kariery i związanie jej z miejscem zamieszkania. Uczniowie mają szansę na weryfikację swoich wyobrażeń o zawodach oraz na zebranie informacji o rzeczywistych warunkach ich wykonywania.
- „Biznes przy tablicy” (szkoły ponadgimnazjalne) – tym razem przedstawiciele lokalnego biznesu odwiedzają młodzież w szkole. W trakcie spotkania opowiadają o swoim zawodzie i firmie, podpowiadają, jakie trzeba zdobyć wykształcenie oraz tłumaczą wybrane zagadnienia biznesowe.
Zgłoszenia można wysyłać bezpośrednio przez stronę internetową http://www.otwarta-firma.junior.org.pl/, na której znajdują się również materiały dydaktyczne dla nauczycieli realizujących projekt.
Źródło: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości