Oszczędzanie się opłaca

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

oszczednosci.skarbonka.02.400x350Wiele osób wciąż snuje plany na przyszłość lub żyje marzeniami o ciekawszym życiu, zastanawiając się przy tym, skąd wziąć na to pieniądze. Mało kto uświadamia sobie jednak, że najprostszym sposobem na rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu jest po prostu oszczędzanie. Każdy człowiek jest inny, do tego na każdym etapie życia ma różne potrzeby i ograniczenia. To powoduje ogromne trudności w znalezieniu uniwersalnej recepty na skuteczne odkładanie pieniędzy. Niezależnie od tego, co chcemy w życiu osiągnąć, zawsze powinniśmy zrobić ten pierwszy krok. W przypadku mądrego oszczędzania jest to wybór dobrego planu oszczędzania, a potem już tylko jego konsekwentna realizacja.

Uwierz w siebie

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Ta zasada odnosi się praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. W większości przypadków, zanim się za coś zabierzemy, sami najpierw we własnej głowie komplikujemy sobie niepotrzebnie życie, wyobrażamy sobie trudności czy podświadomie nakładamy ograniczenia. To powoduje, że już na starcie zniechęcamy się do realizacji celu i szukamy wymówek, żeby się za bardzo nie wysilać.  Warto jednak uświadomić sobie, że nasz los leży w naszych rękach i to właśnie nam powinno najbardziej zależeć na tym, aby polepszać swoje życie czy samopoczucie.

Od czego zacząć?

Przy oszczędzaniu istnieje kilka stereotypów, które mogą zniechęcić nas do koniecznego wysiłku. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że oszczędzanie wcale nie oznacza konieczności zrezygnowania z wydawania pieniędzy. Chodzi jedynie o to, aby zakupy robić z głową, nie ulegając chwilowym zachciankom czy sprzedażowym trickom. Nie zawsze hasło „2 za 1” to dla nas atrakcyjna oferta. Zakupy nadal mają sprawiać nie tylko przyjemność, ale skutecznie zabezpieczać potrzeby nasze lub naszych rodzin. O dziwo, jedno i drugie nie musi stać w sprzeczności, a może przynieść wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym bliskim.

Pierwsze zwątpienie

Nie stać mnie na oszczędzanie – to kolejny mit i zarazem najczęstsza i najwygodniejsza wymówka. W zdecydowanej większości przypadków jednak nieprawdziwa. Być może nie stać nas dziś jeszcze na zakup wymarzonych rzeczy, prezentów dla rodziny czy remont mieszkania przed nadchodzącymi świętami, ale na oszczędzanie stać nas na pewno. Łatwo się można o tym przekonać. Wystarczy przeanalizować swoje codzienne wydatki z ostatnich miesięcy. Potem zrobić spis rzeczy, z których możemy zrezygnować z niewielkim żalem oraz rzeczy, które szkodzą naszemu zdrowiu. W krótkim czasie przekonamy się, że wcale nie musimy robić rewolucji, a także, że nie wszystkie przyjemności muszą być dla nas szkodliwe. Szybko za to odkryjemy, że i w naszym życiu było sporo grzeszków, które popełniamy jedynie z przyzwyczajenia a nie realnej potrzeby.

Zmobilizuj się

Oszczędzanie nie jest i nie musi być katorgą. To jedynie prosty środek w dążeniu do konkretnego celu. W końcu oszczędza się po coś. Warto więc zacząć od małych kroków, codziennych drobiazgów, których często nawet nie zauważamy. Zacznijmy szukać okazji na wsparcie domowego budżetu poprzez eliminowanie zbędnych wydatków, a zobaczymy, że oszczędzenie na zakup małej bądź dużej przyjemności w dłuższej perspektywie czasowej, jest możliwe. Na pewno nie będzie łatwo, ale 40 proc. osób, które zdecydowały się podjąć podobne wyzwanie twierdzi, że oszczędzanie po 2 miesiącach przestaje sprawiać kłopot i zostaje z tym pożądanym nawykiem na zawsze. Im więcej członków rodziny włączy się do akcji oszczędzania, tym szybciej uda się odłożyć dużo większe pieniądze na wymarzony cel. A nic tak nie motywuje do dalszego działania, jak już zrealizowany, upragniony wcześniej cel.

Nagroda czeka

By oszczędzanie było skuteczne, musimy być świadomi celu, w jakim to robimy. Nawet najlepszy plan pozostanie jedynie planem, jeśli nie będziemy wiedzieli, po co mamy się wysilać. A każdy wysiłek zasługuje na nagrodę, bo inaczej nasze działanie jest bezcelowe. Postępujmy więc jak sportowcy, którzy dobrze przygotowani do czekającego ich wysiłku doskonale wiedzą skąd startują i dokąd zmierzają. Nagroda, która czeka na mecie, na pewno jest tego warta. I nie ma znaczenia czy gromadzimy kapitał na przyszłe wakacje, planujemy za kilka lat kupić mieszkanie dziecku, czy po prostu chcemy spłacić długi. Każdy z nas ma swój cel i musi włożyć odpowiednio duży wysiłek, więc nie ma co się oglądać na innych, tylko zakasać rękawy i działać.   

Trzymaj się planu

Oszczędzanie nie może być przypadkowe i realizowane od święta. Takie spontaniczne zrywy tutaj nie wystarczą. Największe efekty osiągniesz wówczas, gdy będziesz odkładać pieniądze systematycznie, w sposób wcześniej zaplanowany. To Ty decydujesz, ile chcesz zaoszczędzić i ile możesz odłożyć, aby zrealizować swój wymarzony cel w określonym czasie. Nie zapominaj, że oszczędzanie nie ma na celu obniżanie standardu Twojego życia a poprawianie Twojego samopoczucia i realizację ważnych celów. Mądrego oszczędzania trzeba się nauczyć. Warto więc najpierw wyznaczyć cel i pożądany termin jego realizacji, a następnie wybrać odpowiedni plan. Aby ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj z planów oszczędzania opracowanych przez ekspertów Idea Expert. Szacunkowe wyliczenia opracowane w oparciu o analizę codziennych zwyczajów Polaków wskazują obszary, w których można szukać największych oszczędności.

Oszczędzanie to nie wszystko

Może się zdarzyć, że Twoje cele są tak kosztowne, że ich realizacja przewyższa możliwości Twojego portfela w danej chwili. I w takim momencie nie warto rezygnować czy się zrażać. Powinniśmy pamiętać, że oszczędzanie skraca dystans do realizacji zamierzeń, a rozsądne nawyki, które wyrobimy w sobie podczas realizacji planu oszczędzania, z pewnością zaprocentują także w innych dziedzinach życia. Umiejętność dogłębnej analizy przed podjęciem działania przydaje się zawsze. Oszczędza nam nie tylko kosztów, ale przede wszystkim późniejszych kłopotów. Taka analiza bardzo przyda się w momencie, kiedy będziemy musieli podjąć decyzję o wyborze dodatkowego sposobu finansowania swoich celów. 

Kredyt na karcie

Jednym z najprostszych sposobów na sfinansowanie większych wydatków jest wykorzystanie limitu na karcie kredytowej. Można ją otrzymać praktycznie w każdym banku na bardzo przystępnych warunkach. Obecnie dostępna jest dla każdej osoby, której miesięczne dochody przekraczają 500 zł. Jest to interesująca propozycja szczególnie dla osób, które są w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę w ciągu miesiąca. Umiejętność oszczędzania może okazać się tu szczególnie przydatna, bo przedterminowa spłata zobowiązania powoduje, że bank nie naliczy nam żadnych odsetek.

Kredyt gotówkowy

To opcja warta rozważenia, w przypadku, gdy potrzebujemy jeszcze większej sumy. Jest to interesująca propozycja dla osób, którym zależy bądź zmuszone są do jednorazowych dużych wydatków, np. remont mieszkania, zakup sprzętu do domu lub kurs językowy, które umieścimy np. na swojej liście postanowień noworocznych. Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że pozwala nam na zastrzyk dużej gotówki, a jego spłata rozłożona jest na długi okres czasu, od 3 do 150 miesięcy. Jest to o tyle ważne, że pozwala na elastyczne dopasowanie spłat do naszych możliwości budżetowych. Warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy oferuje również możliwość zaciągnięcia niewielkiej sumy na bieżące potrzeby (około 10 tys. zł netto) na tzw. „oświadczenie”, czyli bez wymogu okazywania jakichkolwiek dokumentów finansowych. Taka możliwość jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym bardzo zależy na czasie.

Kredyt hipoteczny

Praktycznie wszystkie banki oferują możliwości sfinansowania zakupu mieszkania. Wiele z nich zachęca potencjalnych klientów ciekawymi ofertami czy promocjami. Ważne, by umieć je porównać i wybrać produkt najlepszy dla siebie. Z racji wielkości i długości zobowiązania, umiejętność rozważnego analizowania zakupów jest tu wręcz konieczna. Zdecydowani na zakup mieszkania powinni złożyć wniosek kredytowy jeszcze w tym roku, kiedy zgodnie z zaleceniami KNF obowiązuje jeszcze 5 proc. wkład własny. Od nowego roku banki będą wymagały wkładu własnego na poziomie min 10 proc. Z kolei rodziny wielodzietne, które posiadają co najmniej trójkę dzieci, powinny jeszcze zaczekać. Od stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać znowelizowany program rządowego wsparcia „MDM”, który ma wspierać takie rodziny wyższymi dopłatami.

Umiejętność oszczędzania to ogromna zaleta. Daje gwarancję nie tylko odpowiedzialnego korzystania z szeroko dostępnych produktów finansowych, ale także poprawia komfort życia. Cele, które jest się w stanie dzięki temu zrealizować, są najlepszym przykładem, że warto podjąć ten trud. Jeśli jednak masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanego doradcy z dziedziny finansów (np. Idea Expert), który dysponując odpowiednim doświadczeniem i wiedzą chętnie pomoże Ci znaleźć optymalny plan.

Źródło: Idea Expert