Oszczędzaj systematycznie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

monety.03.250x188.jpgJeśli w krótkim czasie odkładamy niewielką sumę pieniędzy to nie mam co się spodziewać znaczących zysków, dlatego warto postawić na długoterminowe oszczędzania małymi kwotami (np. na lokacie czy koncie oszczędnościowym). Wiadomo, że ciężko się zmobilizować do regularnych inwestycji, gdy w skali roku otrzymujemy ok. 42,5 PLN inwestując 200 PLN miesięcznie (na 4% koncie oszczędnościowym).

W perspektywie kilku czy kilkunastu lat jest o wiele bardziej korzystne to za sprawą kapitalizacji odsetek, który co miesiąc zwiększa środki na dalsze zyski, czyli nasz kapitał początkowy zwiększa się o odsetki i ta kwota rośnie w dalszym procesie oszczędzania.

Idąc dalej z kwotą 200 PLN co miesiąc z zyskiem 4% w skali roku: po pierwszych 12 miesiącach mamy 42,5 PLN, po kolejnych 12 miesiącach to 165 PLN, po 60 miesiącach 1 043 PLN a po 240 miesiącach 19 600 PLN więcej, niż tą sama kwotę odkładalibyśmy do domowej skarbonki.

Podsumowując, systematyczne odkładanie to najbardziej efektywny sposób na zgromadzenie kapitału. Jeśli kwota będzie większa, niż 200 PLN miesięcznie możemy być spokojni o swoja przyszłość a nawet odłożyć na wkład własny na kupno własnego M.

Na podstawie: Comperia.pl