Oświadczenie EBA w sprawie rygorystycznej oceny ryzyka klimatycznego przez banki UE
W oświadczeniu opublikowanym 9 stycznia EBA stwierdził, że ryzyko związane ze środowiskiem naturalnym stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa i solidności banków i może wpływać na wszystkie tradycyjne kategorie ryzyka finansowego.
Zgodnie z nowymi wytycznymi, banki są zachęcane do stosowania analizy scenariuszy w celu identyfikacji i łagodzenia potencjalnego ryzyka. Analizy te powinny obejmować indywidualne ekspozycje, poziomy portfela oraz sektory przemysłowe, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu paliw kopalnych.
Banki powinny ustalić ilościowych cele dotyczące ekspozycji, aby kompleksowo rozwiązywać wyzwania środowiskowe.
Amerykańskie banki zmieniają podejście do zmian klimatycznych
Ten krok ze strony Europejskiego Urzędu nadzoru bankowego zwiększy różnice w podejściu do zmian klimatycznych między bankami europejskimi i amerykańskimi.
7 stycznia z koalicji NZBA wystąpił ostatni duży bank amerykański JPMorgan Chase. Pozostały w niej tylko trzy mniejsze: Amalgamated Bank, Areti Bank i Climate First Bank.
Koalicja NZBA powstała cztery lata temu, przed szczytem klimatycznym COP26. Jej celem jest koordynowanie działalności kredytowej, inwestycyjnej i operacji na rynkach kapitałowych banków, co w efekcie ma przyczyniać się do dekarbonizacji.
W koalicji pozostało wiele dużych banków z krajów UE, a także banki brytyjskie, w tym Barclays, NatWest i Lloyds Banking Group. Poinformowały one na początku stycznia, że nie planują wycofania się z koalicji klimatycznej,
Unijne banki zostały zobowiązane przez EBA do oceny zależności swoich klientów od paliw kopalnych i dokładnej analizy ich planów przejścia na zerową emisję netto.
Banki muszą także ujawniać potencjalny wpływ na swoje finanse współpracy z klientami, którzy nie realizują celów zerowej emisji netto do 2050 roku.
Kluczowe znaczenie mają zasady dotyczące wystarczających rezerw kapitałowych do absorbowania strat oraz przygotowanie na ryzyka związane z postępowaniami sądowymi dotyczącymi kwestii środowiskowych.
Czytaj także: Amerykańskie banki przestają dbać o klimat>>>
Podejście do klimatu coraz bardziej różni banki w USA i UE
Różne podejścia banków europejskich i amerykańskich do spraw polityki klimatycznej mogą mieć znaczące skutki dla gospodarek tych regionów.
Wprawdzie banki amerykańskie, które wycofały się z koalicji NZBA podkreślają, że będą wspierać swych klientów w przechodzeniu na gospodarkę zeroemisyjną, ale w najbliższych latach zwiększą finansowanie eksploatacji surowców energetycznych, zwłaszcza gazu i ropy naftowej, wydobywanych metodą szczelinowania hydraulicznego.
Europa, która drastycznie ograniczyła import ropy i gazu z Rosji będzie jeszcze bardziej zależna od importu ze Stanów Zjednoczonych.