Ostatnia szansa na atrakcyjną lokatę
Oprocentowanie lokat spada i w przyszłym roku będzie jeszcze niższe. Z danych zebranych przez Expandera wynika, ze już tylko w jednym banku - Credit Agricole - można założyć długoterminową lokatę ze stałym oprocentowaniem wynoszącym ponad 6%. Jeśli nie mamy nic przeciwko polisom lokacyjnym, to powinniśmy się zainteresować nie tylko ofertą wspomnianego już banku, ale także Meritum Banku i BNP Paribas.
Jeśli świąteczne wydatki nie pochłoną wszystkich naszych oszczędności, to warto ulokować je na długoterminowym depozycie ze stałym oprocentowaniem. Podobnie dobrze jest też zrobić z pieniędzmi z kończących się obecnie lokat. W przyszłym roku oprocentowanie depozytów może być bowiem istotnie niższe niż obecnie. Stopy procentowe w naszym kraj zostały już obniżone o 0,5 pkt. proc. W kolejnych miesiącach mogą spaść o kolejny1 pkt. proc., co zapewne nie pozostanie bez wpływu na zyskowność depozytów.
Już teraz nie jest łatwo znaleźć ofertę na okres roku lub dłuższy, na której oprocentowanie wynosi przynajmniej 6%. Obecnie takie warunki występują już tylko w trzech bankach – Credit Agricole, Meritum Banku i BNP Paribas. Warto przy tym zaznaczyć, że większość tego typu ofert to nie lokaty, a polisy lokacyjne. Tylko Credit Agricole oferuje jeszcze zwykłe lokaty z tak atrakcyjnym oprocentowaniem.
W tym samym banku znajdziemy również najlepszą w naszym zestawianiu ofertę – polisę lokacyjną na okres 18 miesięcy, przynoszącą zysk porównywalny z lokatą oprocentowaną według stawki 7% w skali roku. Produkt nazywa się Antidotum PRO. Istotną informacją jest również to, że tak atrakcyjne warunki będą oferowane tylko do końca stycznia.
W przypadku, jeśli chcemy ulokować swoje pieniądze na nieco krótszy okres niż wspomniane 18 miesięcy, to najwięcej zyskamy dzięki ofercie Meritum Banku. Jego polisa lokacyjna na okres 13 miesięcy przynosi zysk równoważny do oprocentowania wynoszącego 6,3%.
Polisy lokacyjne przynoszą wysokie zyski, ale mają nie tylko zalety, ale również wady. Działają one na podobnej zasadzie jak lokaty, czyli po określonym czasie (np. po roku) klient otrzymuje swoje pieniądze wraz z określonym zyskiem. Zysk ten nie jest jednak obciążany podatkiem Belki, gdyż w świetle prawa jest świadczeniem ubezpieczeniowym. Dlatego właśnie takie produkty pokonują najlepsze lokaty.
Wadą polis lokacyjnych jest jednak to, że wpłacone pieniądze są gorzej niż lokaty zabezpieczone na wypadek upadłości firmy, do której trafiają nasze fundusze. Gdy upadnie bank klienci otrzymają od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zwrot wszystkich pieniędzy z odsetkami pod warunkiem, że kwota nie przekracza 100 000 euro, czyli ok. 410 000 zł. Tymczasem z pieniędzy ulokowanych na polisie lokacyjnej, w przypadku upadłości ubezpieczyciela, od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odzyskamy tylko 50% środków i nie więcej niż 30 tys. euro (ok. 123 000 zł).
Tab.1 Najlepsze długoterminowe lokaty i polisy lokacyjne |
Najlepsze oferty lokat i polis lokacyjnych (oprocentowanie od 5% w górę) na okres 12 miesięcy i dłuższych, na kwotę 10 000 zł z oprocentowaniem stałym. W przypadku polis lokacyjnych, aby możliwe było porównanie z lokatami, podano odpowiednik oprocentowania brutto. |
Jarosław Sadowski
Główny analityk firmy Expander
www.expander.pl