Ostatni w tym roku tydzień wzmożonego handlu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zlotowki.monety.02.400x267Dziś publikacja ważnych z punktu widzenia przyszłości polityki pieniężnej w Polsce dane o inflacji CPI za listopad. Nawet silniejsza niż w październiku deflacja nie przekona jastrzębi do poparcia cięcia, ale może skłonić neutralnych członków RPP. Po południu także odczyt produkcji przemysłowej w USA. Wydarzenia najbliższych dni przyćmi środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej.

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w wydarzenia i publikacje ważne z punktu widzenia zachowania rynków finansowych. Rozpoczynamy serią danych z Polski i USA. GUS przedstawi dziś raport o cenach konsumpcyjnych w listopadzie, a NBP informację o bilansie obrotów bieżących po październiku. Według mediany prognoz ekonomistów dynamika deflacji nieznacznie się zmniejszyła, ale podstawowy wskaźnik cen pozostał blisko historycznie niskich wartości (-0,5 proc. r/r).

Wydłużenie ujemnej dynamiki CPI do wiosny 2015 r. jest bazowym scenariuszem banku centralnego, uwzględnionym w cenie złotego. Jeśli okaże się, że spadki cen nie były tak wyraźnie jak się szacuje, szanse na redukcję stóp procentowych zmaleją. Natomiast silniejsza deflacja raczej nie skłoni jastrzębio nastawionych członków Rady Polityki Pieniężnej do zmiany stanowiska i głosowania w styczniu za obniżką. Może natomiast potencjalnie wpłynąć na neutralne przedstawicielki Rady, tj. E. Chojną-Duch oraz A. Zielińską-Głębocką, których łączne poparcie cięcia, dzięki decydującemu przy remisie głosie prezesa M. Belki, przesądzi o redukcji. Obok danych o CPI, równie ważne dla przyszłości polityki pieniężnej będą bieżące doniesienia z gospodarki o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, nowych zamówieniach, nastrojach konsumentów i przedsiębiorców oraz wyniki ankiet menadżerów logistyki (PMI). Wszystkie one zostaną odtajnione przed posiedzeniem Rady. Ostrożnie szacujemy, że stopy procentowe nie ulegną zmianie tak w styczniu, jak i w lutym.

W danych handlowych warto zwrócić uwagę na zachowanie eksportu. Wrześniowy wzrost do blisko rekordowego w historii poziomu zaskoczył. Był to bowiem drugi miesiąc obowiązywania rosyjskiego embarga w handlu. Duża część towarów została zapewne „wypchnięta” na inne rynki po niższych cenach, by nie doszło do nagromadzenia zapasów. Ale można tym tłumaczyć jedynie niewielką część przyrostu. Utrzymanie dotychczasowych tendencji w handlu będzie oznaką uniknięcia negatywnych skutków szoku związanego z zamknięciem wschodniej granicy i dobrym sygnałem dla gospodarki.

Tuż po danych z Polski Fed przedstawi dziś raport o produkcji przemysłowej z USA. Oczekuje się mocnego odbicia produkcji (o 0,7 proc. m/m) po niewielkim obniżeniu w październiku. Wysoki konsensus stwarza ryzyko niezrealizowania prognozy i potencjalnie gorsze zachowanie dolara. Pod koniec dnia jeszcze warty odnotowania odczyt wskaźnika koniunktury na rynku nieruchomości.

Wtorek to wstępne wyniki indeksów PMI z Europy, odczyt wskaźnika nastrojów ZEW oraz kolejne dane z rynku domów w USA. Środa to najważniejszy dzień końcówki roku. Obrady zakończy Rezerwa Federalna. Przedstawione zostaną najnowsze prognozy makroekonomiczne (w tym projekcje zachowania stóp proc.), odbędzie się konferencja prasowa J. Yellen. Nerwowo może być więc na rynkach od samego początku tygodnia nie tylko z uwagi na wiele publikacji. Inwestorzy będą wcześniej ustawiać pozycje pod założony scenariusz Fed. Duże oczekiwania dot. zaostrzenia komunikatu po świetnych danych nakazują ostrożność w otwieraniu długich pozycji w dolarze.

EURPLN: Złoty słabszy. Sesję rozpoczynamy tuż powyżej 4,18, na poziomie 200-sesyjnej średniej. Potencjał spadkowy omawianej pary w krótkim terminie został wyczerpany. Okolice 4,1850 wykorzystamy do bieżącej sprzedaży. W drugiej połowie sesji rynek będzie pod wpływem opublikowanych przez GUS danych. Nie przybliżą one raczej scenariusza cięć stóp, co obok czynników o charakterze technicznym (wykresy), będzie również sprzyjać wzmocnienie polskiej waluty.

EURUSD: Na ostatniej sesji w ubiegłym tygodniu dolar ponownie lekko stracił, ale impet korekcyjnego wzrostu notowań wyraźnie osłabł. Sesja powinna przebiegać względnie spokojnie. Nie spodziewamy się wyjścia kursu poza obszar 1,2380-1,2500. Kurs będzie dłużej utrzymywał się w górnej części zarysowanego przedziału wahań.

Damian Rosiński,
Dom Maklerski AFS