OPTeam S.A.: duży wzrost przychodów i zysku w III kwartale

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

opteam.01.251x54OPTeam S.A. osiągnął w ciągu trzech kwartałów 2012 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 56,4 mln zł, zwiększając je o 39 proc. rok do roku. Zysk operacyjny spółki za ten okres sięgnął blisko 1,7 mln zł, a zysk netto przekroczył 1,1 mln zł, co oznacza wzrost odpowiednio o 12 proc. i 9 proc. Spółka pokazała też bardzo dobre wyniki za III kwartał, zwiększając sprzedaż z 12,9 mln zł do 28,7 mln zł oraz wynik netto z 0,4 mln zł do 1,56 mln zł r/r.

III kwartał był pod względem zysku netto najlepszy w historii spółki. – Zarobiliśmy blisko 1,6 mln zł, a sprzedaż w ciągu trzech miesięcy wyniosła 28,7 mln zł, czyli więcej niż w całym I półroczu – mówi Andrzej Pelczar, Prezes OPTeam S.A. Zarząd notowanej na GPW spółki informatycznej już wcześniej zapowiadał, że – ze względu na przesunięcie części kontraktów na drugą połowę roku – po słabszym pod względem wyników II kwartale, spółka powinna odnotować wyraźny wzrost przychodów w kolejnych miesiącach.

OPTeam planuje nadal koncentrować się na zmianie profilu sprzedaży w kierunku większego udziału produktów własnych i specjalistycznych usług, m.in. dla branży energetycznej, która w najbliższych latach musi ponieść znaczne inwestycje na rozwój IT. – Obecnie realizujemy dla firm energetycznych m.in. wdrożenia naszego oprogramowania związanego z przyspieszeniem i uproszczeniem korzystania z e-sądów. Jednak prawdziwym wyzwaniem, jakie czeka energetykę, jest wprowadzenie inteligentnych sieci energetycznych, planowane na najbliższe lata – mówi Pelczar. Przypomina, że takie rozwiązania będą wymagały m.in. zdalnego przesyłania informacji między licznikami a dostawcami energii oraz integracji różnych typów oprogramowania już działającego w firmach. – Dzięki dużemu doświadczeniu m.in. w integrowaniu różnych systemów informatycznych, jesteśmy już teraz zapraszani do prezentacji naszych rozwiązań w tym zakresie – mówi Pelczar.

OPTeam stale zwiększa też swój udział w sektorze edukacyjnym. W III kwartale spółka zakończyła m.in. budowę dwóch data center dla Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Z roku na rok pozyskuje także wśród wyższych uczelni kolejnych klientów na wdrażanie systemów elektronicznych legitymacji studenckich, a obecnie promuje również systemy elektronicznych legitymacji doktoranckich.

OPTeam prowadzi też prace nad rozszerzeniem swojej oferty udostępnianej klientom w „chmurze”, czyli w modelu usługowym przez Internet. Zgodnie z oczekiwaniami klientów spółka rozwija outsourcing procesów biznesowych np. ERP wraz z infrastrukturą IT. Opracowuje też kolejne produkty własne dla sektora utilities oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Aktywnie wspiera firmy oraz instytucje publiczne w pozyskiwaniu dotacji unijnych na projekty informatyczne. Bardzo dobrze rozwija się działalność spółki Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności, w której OPTeam posiada 50 proc. akcji. Sieć terminali płatniczych Polskich ePłatności obejmuje już blisko 18 tys. urządzeń, z czego ponad 80 proc. przystosowane jest do akceptacji płatności zarówno kartami zbliżeniowymi jaki i najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi takimi jak płatności telefonami NFC (Near Field Communication). PeP realizuje blisko 6 mln transakcji bezgotówkowych miesięcznie.

Źródło: OPTeam S.A.