Oprocentowanie lokat nadal spada

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

spadek.01.250x167Przeciętne oprocentowanie lokat we wrześniu jest jeszcze niższe niż w sierpniu. Dotyczy to wszystkich badanych przez Expandera okresów. Ciekawostką jest, że jako najlepsze oferty na dany okres kilka banków podało lokaty dynamiczne. Inaczej niż w przeszłości nie muszą być one więc jedynie pułapką na zbyt zachłannych klientów.

Oprocentowanie lokat w ostatnich miesiącach tak istotnie spadło, że dalsze spadki wydawały się mało prawdopodobne. Niestety we wrześniu, dla wszystkich badanych przez nas okresów, średnie oprocentowanie jest jeszcze niższe niż przed miesiącem. Najbardziej spadło przeciętne oprocentowanie lokat 6-miesięcznych – z 2,41% do 2,35%. Przyczyniły się do tego negatywne zmiany ofert m. in. w BGŻ Optima, Getin Banku, Nordea Banku czy Santander Consumer Banku.

Pocieszające jest to, że na tym samym poziomie co przed miesiącem pozostała większość najlepszych ofert. W przypadku okresu rocznego, najwyższe możliwe do uzyskania oprocentowanie lokaty bez gwiazdek wynosi nadal 3,6%, a przy okresie 2-letnim – 4,1%. Co ciekawe, oprocentowanie najlepszej lokaty 6-miesięcznej jest nawet wyższe niż w sierpniu. FM Bank podwyższył bowiem oprocentowanie z 3,5% do 3,7%.

Kolejną ciekawostką jest to, że w części banków jako najlepsze oferty na dany okres zostały wskazane lokaty dynamiczne. Takie lokaty mają z góry określone oprocentowanie, ale nie jest ono takie samo w całym okresie trwania. W przeszłości, tego typu lokaty kusiły w reklamach wysokim oprocentowaniem obowiązującym w ostatnim miesiącu. Faktycznie często były jednak mniej atrakcyjne niż zwykłe lokaty. Obecnie zaczyna się to zmieniać. W BZ WBK najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących ulokować pieniądze na 3-miesięce jest „Lokata Dynamicznie Zarabiająca”. Zakłada się ją na 5 miesięcy, ale można ją zerwać wcześniej, nie tracąc przy tym naliczonych wcześniej odsetek. Efektywne oprocentowanie za pierwsze 3 miesiące wynosi tam 2,04%. Dla porównania oprocentowanie zwykłej lokaty na taki sam okres wynosi 1,25%. W BNP Paribas i Banku Pocztowym w przypadku okresu 2-letniego jedyną możliwością założenia lokaty na taki okres są właśnie lokaty dynamiczne, w których oprocentowanie rośnie co 3 miesiące.

Najważniejszą tendencją na rynku jest jednak to, że od 5 miesięcy (wg. najświeższych danych za lipiec) Polacy sukcesywnie wycofują pieniądze z lokat. Po zakończeniu okresu urlopowego wielu z nich zastanawia się zapewne co zrobić z oszczędnościami aby ulokować je bezpiecznie, ale uzyskać wyższe zyski niż na lokacie. Część z nich wybiera agresywne fundusze inwestycyjne (np. akcyjne) narażając się na wysokie ryzyko utraty części oszczędności.

Znacznie lepszą alternatywą dla lokat wydają się produkty strukturyzowane. Są bezpieczniejsze niż fundusze, gdyż dają gwarancję (całkowitą lub częściową) zwrotu zainwestowanych środków. Jednocześnie dają również szansę na atrakcyjne zyski, porównywalne z tymi jakie przynoszą fundusze inwestycyjne. Podobnie jak fundusze, mogą być bowiem oparte o ceny akcji, ale także innych aktywów jak np. kursów walut czy cen surowców.

130921.oprocent.lokat.01.450x

Jarosław Sadowski,
Główny Analityk
Expander