Opinie zawieszone w sieci: kwiecień 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.09.foto.99.a.150xZABIERAJ DEPOZYT ALBO PŁACISZ KARĘ

W jednym kraju, w jednym regionie bank wysyła do klientów pisma, że mają zabrać depozyty, bo bank na nich nie zarabia, tylko traci. Jak to jest możliwe? Jeżeli bank nie ma chętnych na kredyty, to nie udziela kredytów, wtedy depozyty są mu do niczego niepotrzebne. Gdyby byli wiarygodni klienci chcący zaciągnąć kredyt, bank potrzebowałby depozytów, bo tylko wtedy może sprzedać kredyt. Ale skoro nie ma wiarygodnych klientów, bank nie udziela kredytów. Depozyt trzeba ubezpieczyć, więc jeżeli trzeba zapłacić firmie ubezpieczeniowej 1 proc., to bank ma stratę. Oprocentowanie depozytu jest 0,5 proc., bo taka jest stopa ustawiona przez NBP, w sumie bank traci 1,5 proc., bo musi klientowi te 0,5 proc. odpalić.

Żeby nie mieć straty, pozbywa się więc części depozytów, tych które nie stoją za udzielonymi kredytami. Jeżeli klient chce trzymać depozyt, to musi ponieść opłatę w wysokości 1,5 proc. Po co klient miałby trzymać w banku pieniądze? Po to, żeby mieć możliwość posługiwania się kartą bankomatową i żeby nie trzymać pieniędzy w skarpetce, bo ktoś może je ukraść.

Proszę zgadnąć: jaki to kraj?

BANKIER.PL
Internauta hukers

 

BANKIERZY DRUKARZE

W przypadku banków komercyjnych teoria bankowości daje wskazówkę. Rezerwy banków służą zabezpieczeniu wypłacalności banków w przypadku przewagi wycofujących depozyty nad je wpłacającymi. Propagandowym celem utworzenia FED w 1913 r. było właśnie stworzenie systemu dostarczającego bankom komercyjnym płynności w przypadku runu na banki. Jeżeli założymy, że FED wypełnia swoją ustawową funkcję, to bankierzy i politycy w Stanach Zjednoczonych przygotowują system bankowy do jakiejś gigantycznej katastrofy finansowej. Przygotowują, albowiem pompowanie do banków komercyjnych gotówki trwa cały czas. Co więcej FED półoficjalnie już czyni zabiegi, aby ta gotówka pozostała w bankach. Rozważa jej oprocentowanie, aby banki w oparciu o nią nie rozpoczęły akcji kredytowej i mnożnikowej kreacji pieniądza depozytowego.(…)

Oprócz banków komercyjnych jeszcze jedna instytucja w Stanach Zjednoczonych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI