Omikron: od 1 grudnia nowe obostrzenia w związku z mutacją koronawirusa

Omikron: od 1 grudnia nowe obostrzenia w związku z mutacją koronawirusa
Fot. PAP / Piotr Nowak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd zaostrza część restrykcji epidemicznych w związku z nową mutacją koronawirusa, na razie od 1 do 17 grudnia. Wydłużono kwarantannę dla wjeżdżających do Polski spoza Schengen, zaostrzono także limity dotyczące liczby osób na jednostkę powierzchni i maksymalnego obłożenia w m.in. w handlu, gastronomii, czy na imprezach - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu lotów do 7 krajów Afryki i o obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie dla osób wracających z tych państw oraz spoza strefy Schengen do Polski.

Kwarantanna dla osób przybywających spoza Schengen wydłużona do 14 dni

„Pakiet alertowy obostrzeń związany z Omikronem ma dwa elementy. Pierwszy z nich dotyczy uszczelniania granic. Podążając za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów – Bostwana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Te kraje zostały uznane za kraje wysokiego ryzyka i w przypadku tych krajów zostanie wprowadzony zakaz lotów. (…) Osoby, które będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, w tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej 14-dniowej kwarantanny” – dodał.

„Zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski ze strefy 'non Schengen’. Tutaj podjęliśmy decyzję (…) o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni, do tej pory na standardowych warunkach wynosiła 10 dni, zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR” – powiedział.

Rząd zmniejsza limit w pomieszczeniach

Rząd zdecydował także o zmianie limitów w pomieszczeniach do 50 proc. z 75 proc. m. in. w kinach, teatrach, gastronomii.

„Wszystkie te obiekty, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc. – przypomnę, że w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione – te wszystkie limity zostaną zmienione na 50 proc. To dotyczy gastronomii, hoteli, kultury, czyli kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, kościoły, obiekty sportowe takie jak baseny. Tam wszędzie będzie 50-proc. obłożenie” – powiedział Niedzielski.

Rząd zmienia ponadto limity obłożenia dla osób przebywających w siłowniach klubach, muzeach i miejscach związanych z hazardem do 1 os. na 15 metrów kwadratowych z 1 os. na 10 m. kw.

Po konferencji prasowej, resort zdrowia na zaprezentowanych na Twitterze slajdach uzupełnił, że limity dotyczyć będą również handlu.

Wesela, dyskoteki do 100 osób, wydarzenia sportowe do 250 osób

Limit na zgromadzenia i uroczystości w okresie 1-17 XII zostanie zmieniony ze 150 do 100 osób, na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi z 500 do 250.

„Druga część tych obostrzeń krajowych w ramach pakietu alertowego to są zgromadzenia i uroczystości, gdzie obecnie mamy limity wynoszące 150 osób, to są wesela, komunie i inne takie spotkania, również dyskoteki. Zmieniamy ten limit na 100 osób. Trzeci element to wydarzenia sportowe, które są realizowane poza obiektami sportowymi; obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę do 250 osób” – powiedział minister zdrowia.

Dodatkowe obostrzenia w zw. z mutacją Omikron będą obowiązywać na razie od 1 do 17 grudnia, ale w razie potrzeby decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień.

Trzeba mieć świadomość, że jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień, ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

„Dajemy sobie 2-tygodniowy czas na kompletowanie informacji związanych z nową mutacją, ale też jednak chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu udaje nam się redukowanie tej fali, którą mamy” – powiedział Niedzielski.

Nowy wariant koronawirusa

Wariant B.1.1529 koronawirusa, nazwany Omikron, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Obecność Omikronu potwierdzono już m.in. w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Czechach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła w piątek nowy wariant koronawirusa mianem „niepokojącego” i odmianą wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa stanowi „wysokie do bardzo wysokiego” ryzyko dla Europy. ECDC zauważa, że istnieje „znaczna niepewność dotycząca zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu Omikron”.

Główni producenci szczepionek na koronawirusa rozpoczęli sprawdzanie skuteczności szczepionek na Covid-19 w stosunku do nowo wykrytego wariantu Omikron. 

Źródło: PAP BIZNES