Około 1,5 mld zł na dopłaty do cen energii
Te rozwiązania, które proponujemy to 1,5 mld zł. Obejmiemy tym 2,6 mln gospodarstw, więc prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce.
– powiedział Kurtyka w radiowej Jedynce.
Zdaniem ministra, projekt tych regulacji powinien jak najszybciej trafić do Sejmu.
Czytaj także: Podwyżki cen energii: KE proponuje częściowe płacenie rachunków osób szczególnie dotkniętych kryzysem >>>
„Bardzo nam zależy, żeby szczególną troską objąć te gospodarstwa domowe, które znajdują się we wrażliwej, szczególnie trudnej sytuacji dochodowej, mówimy tu o emerytach i rencistach z najniższymi świadczeniami, mówimy tutaj o rodzinach wielodzietnych. Bardzo zależy nam na tym, aby te grupy społeczne, które są w sytuacji takiej, że te koszty energii są dla nich znaczącym udziałem w budżetach domowych, mogły z nich skorzystać” – podkreślił Kurtyka.
Nie będzie odłączenia prądu zimą z powodu zaległości w płaceniu rachunków
Jednocześnie rząd planuje wprowadzenie regulacji, zakładającej że od 1 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r. nie będzie możliwości wyłączania prądu z powodu zaległości w płaceniu rachunków.
„Uznaliśmy, że temu pakietowi działań finansowych, bezpośrednio nakierowanych na odbiorcę wrażliwego, muszą towarzyszyć również rozwiązania o charakterze niefinansowym, a zatem z jednej strony ochrona tego konsumenta w okresie zimowym […] kiedy nie będzie można wyłączyć prądu gospodarstwu domowemu, mamy również rozwiązania, które będą wspierały ofertę przedsiębiorstw energetycznych w taki sposób, żeby można było rozłożyć zaległości, a nie wpaść w długi z tym związane” – zaznaczył minister.