OFE zyskały średnio 9,7 proc. w listopadzie; najlepszy wynik w tym roku

OFE zyskały średnio 9,7 proc. w listopadzie; najlepszy wynik w tym roku
Fot. stock.adobe.com/Andrii Yalanskyi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
OFE zyskały średnio 9,7% w listopadzie 2022 roku, przy czym wyniki zarządzania wahały się między 9,1% a 10,2%, podały Analizy.pl i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE).

„Listopad był drugim z rzędu pomyślnym miesiącem dla inwestujących w akcje, zatem i oszczędzający na emeryturę w OFE mogli się cieszyć z wzrostów na GPW. Był to czwarty w tym roku miesiąc wzrostu aktywów i dodatniego wyniku z zarządzania, który był wyraźnie lepszy od poprzedniego i zdecydowanie najwyższy w całym roku” – czytamy w raporcie.

Na giełdach kontynuacja wzrostów

W listopadzie większość globalnych giełd kontynuowała październikowy marsz w górę, nadrabiając kolejną porcję strat z poprzednich miesięcy, podkreślono.

„W listopadzie 2022 OFE zyskały średnio 9,7%, przy czym wyniki zarządzania wahały się między 9,1% a 10,2%. Najlepiej poradziło sobie NNLife OFE, a relatywnie najsłabiej lider poprzedniego miesiąca, czyli Generali OFE. Warto zaznaczyć, że uzyskany przez branżę wynik był najlepszy w tym roku: OFE wypracowały niemal 13,85 mld zł wobec 9,57 mld zł w październiku, 8,75 mld zł w marcu i 2,64 mld zł w lipcu” – czytamy dalej.

Krótkoterminowo wszystkie OFE pod kreską

Ponownie krótkoterminowo (do roku włącznie) wszystkie OFE są pod kreską, ale strata za ostatnich 12 miesięcy zmniejszyła się w listopadzie znacząco, natomiast wyniki w dłuższych horyzontach pozostają dodatnie, wskazano także.

„W podobnym wymiarze jak wyniki, w listopadzie zwiększyły się też aktywa otwartych funduszy emerytalnych. Ich wartość wzrosła o 9,6% wobec wzrostu o 7% przed miesiącem. Oznacza to wzrost ich wartości o ponad 13,5 mld zł do 155,4 mld zł. To najwięcej od maja br.” – napisano dalej.

Czytaj także: Otwarte Fundusze Emerytalne do zmiany, tylko do jakiej?

Otwarte fundusze emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 527,9 mln zł w ramach tzw. suwaka, natomiast ZUS przekazał im nowe wpłaty w wysokości 301,2 mln zł, saldo ponownie było więc ujemne (-227 mln zł).

Komentarz IGTE:

– W końcówce roku trudnego dla światowej ekonomii na rynkach pojawiło się trochę optymizmu. To pozwoliło inwestorom na odrabianie strat, dzięki temu OFE drugi miesiąc z rzędu mogły odnotować dobre wyniki: +7,3% w październiku i +9,7% w listopadzie. Tegoroczne doświadczenia bardzo wyraźnie pokazują, że na inwestycje, zwłaszcza na emeryturę, trzeba patrzeć w szerszym horyzoncie czasowym – kierować się strategią, nie emocjami, być cierpliwym, pamiętać, że zjawiska na rynku, nawet te nieprzewidywalne, wpisują się w konkretne, cykliczne schematy, a efektywność inwestycji związana jest bezpośrednio z konsekwencją w długiej perspektywie – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Źródło: ISBnews