OFE zarobiły 0,7 proc. w styczniu, aktywa wzrosły do 149,3 mld zł

OFE zarobiły 0,7 proc. w styczniu, aktywa wzrosły do 149,3 mld zł
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W styczniu OFE zarobiły średnio 0,7 proc., a wartość ich aktywów wzrosła o 0,5 mld zł do 149,3 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz.pl.

W raporcie podano, że fundusze emerytalne w styczniu zarobiły średnio 0,7 proc. Wszystkie wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – PKO BP Bankowy OFE (+1,2 proc.). Mimo dobrego miesiąca fundusz ten jest pod kreską w horyzoncie rocznym.

Autorzy raportu ocenili, że biorąc pod uwagę nastroje panujące na rynkach w minionym miesiącu, OFE wypadły całkiem dobrze.

Nowy 2021 rok rozpoczął się pozytywnie na rynkach kapitałowych.

„Indeksy na rynkach rozwiniętych w trakcie miesiąca ustanawiały nowe rekordy wszech czasów, kończąc go jednak korektą. Końcówka miesiąca upłynęła pod znakiem wysokiej zmienności notowań, w dużej mierze wywołanej spekulacją na wybranych akcjach amerykańskich spółek (w tym GameStop). Grupa użytkowników serwisu Reddit grała przeciwko dużym funduszom, mającym istotne krótkie pozycje w tych papierach” – napisano.

Ostatecznie światowy indeks MSCI AC World stracił w styczniu 0,5 proc., S&P 500 poszedł w dół o 1,1 proc., a niemiecki DAX zniżkował o 2,1 proc.

WIG20 w skali całego miesiąca stracił -1,8 proc.

„Podwyższona zmienność na głównych światowych giełdach miała swoje odzwierciedlenie także na naszym parkiecie, szczególnie w segmencie największych spółek. WIG20 w skali całego miesiąca stracił -1,8 proc. Lepiej wypadł indeks szerokiego rynku WIG, który zakończył miesiąc 0,1 proc. pod kreską. Siłą pociągową okazały się giełdowe maluchy i średniaki, indeksy je grupujące zyskały odpowiednio: sWIG80 +5,0 proc., a mWIG40 +3,1 proc.” – napisano w raporcie.

Zwiększenie wartości aktywów zgromadzonych w OFE o prawie 1 mld zł

Jak podano dodatnie wyniki inwestycyjne wypracowane w styczniu przyczyniły się do zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o prawie 1 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł niecałe 0,5 mld zł (0,3 proc.). W styczniu OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS 546,6 mln zł.

Na koniec miesiąca w OFE zgromadzone było 149,3 mld zł. Roczna dynamika aktywów wzrosła do -1,5 proc. z -4,1 proc. w grudniu.

Czytaj także: OFE w 2020 roku pod kreską >>>

„2020 rok wszystkim nam dał dobrą, realną lekcję z funkcjonowania rynków kapitałowych. Wybuch pandemii spowodował znaczące przeceny, które w kolejnych miesiącach były odrabiane” – skomentowała, cytowana w raporcie, prezes IZFiA Małgorzata Rusewicz.

Obecnie aktywa OFE mają wartość minimalnie niższą od tej sprzed wybuchu epidemii. To pokazuje, że rynki z wyprzedzeniem reagują na zmiany w realnej gospodarce, a ich funkcjonowanie podlega określonym prawom.

„Rynek kapitałowy jest właściwym miejscem do bezpiecznego pomnażania długoterminowych oszczędności, szczególnie w dzisiejszej sytuacji, kiedy nastąpiło tak istotne obniżenie stóp procentowych. Mamy nadzieję, że postęp w realizacji światowych szczepień przeciwko COVID-19 nie tylko pozwoli zadbać o zdrowie ludzi, ale mając pozytywny wpływ na gospodarki, przywróci normalność wielu przedsiębiorcom i pracownikom” – dodała. 

Źródło: PAP BIZNES