OFE kontynuują odrabianie strat, w maju zyskały średnio po 2,3 proc.

OFE kontynuują odrabianie strat, w maju zyskały średnio po 2,3 proc.
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wszystkie OFE kontynuowały w maju odrabianie strat z pierwszych miesięcy 2020 r. i zakończyły miesiąc na plusie, a średni wynik wyniósł 2,3 proc.- poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych.
Wszystkie #OFE kontynuowały w maju odrabianie strat z pierwszych miesięcy 2020 r. i zakończyły miesiąc na plusie, a średni wynik wyniósł 2,3 proc. @analizy_pl

„Maj jest drugim z kolei miesiącem, w którym zarządzający OFE mają możliwość odrabiania strat poniesionych w marcu w wyniku turbulencji na rynkach finansowych wywołanych pandemią COVID-19. Jest to wyraźny sygnał, że w przypadku opanowania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2 gospodarki przy wsparciu rządów i banków centralnych będą starały się wrócić na ścieżkę wzrostu. Stabilizowanie się sytuacji epidemicznej i gospodarczej będzie powoli odbudowywało warunki pozwalające na bezpieczne i efektywne przeprowadzenie transformacji funduszy emerytalnych w kolejnym roku” – powiedziała cytowana w raporcie prezes IGTE, Małgorzata Rusewicz.

Czytaj także: Wartość aktywów OFE wzrosła w kwietniu o 7,25 proc. mdm >>>

„W maju mieliśmy do czynienia z kontynuacją odrabiania strat na rynkach akcji poniesionych w okresie luty-marzec. Skorzystały na tym fundusze emerytalne, które zarobiły średnio +2,3 proc.

Maj na rynkach bardziej nerwowy niż kwiecień

Maj na rynkach był bardziej nerwowy niż kwiecień, głównie z powodu obaw o tempo powrotu gospodarek do pełnej sprawności. Mimo to główne indeksy giełdowe dalej pięły się w górę. Indeks MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę na światowych giełdach, wzrósł w maju o +4,2 proc., zmniejszając stratę liczoną od początku roku do -9,9 proc. Amerykański S&P 500 przekroczył poziom 3000 punktów, zmniejszając tegoroczną stratę do -5,8 proc. Nieźle wypadła też warszawska giełda” – napisano w raporcie.

Czytaj także: Wszystkie OFE w kwietniu na plusie, zyskały średnio po 8,1 proc. >>>

Autorzy raportu wskazali, że na GPW najlepiej spisały się małe spółki – sWIG80 wzrósł o 6,2 proc. i jako jedyny z głównych polskich indeksów zyskuje, licząc od początku roku (+3,3 proc.). Średnie spółki zgrupowane w indeksie mWIG40 zyskały w maju 2,5 proc., a duże (z WIG20) 4,5 proc. Ocenili, że relatywnie najsłabiej spisywały się banki, którym ciąży nieoczekiwana trzecia obniżka stóp procentowych przez RPP w ostatnim tygodniu maja.

„Na odbiciu skorzystały fundusze emerytalne, które na koniec kwietnia w akcjach miały ulokowane 79 proc. aktywów. W maju jednostki OFE zyskały od +1,9 proc. do +2,7 proc., a średni wynik wyniósł +2,3 proc. Straty liczone od początku roku zmniejszyły się do średnio -16,6 proc. W horyzoncie 10-letnim OFE zarobiły średnio +20,0 proc.” – napisano w raporcie.

Wzrosty na rynkach akcji

„Wzrosty na rynkach akcji i pozytywne wyniki z zarządzania przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych do 127,96 mld zł, czyli o 2,1 proc. w ciągu miesiąca. Dodatnie wyniki zarządzania szacujemy na ok. 2,9 mld zł. Dodatkowo fundusze otrzymały z tytułu składek z ZUS 231 mln zł, natomiast z tytułu „suwaka” przelały na konta w ZUS 430 mln zł” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES