OECD tnie prognozy wzrostu, zachęca EBC do obniżki stóp

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zestawienie.wykres.01.250xZakończenie negocjacji w sprawie Grecji zostało wykorzystane do realizacji zysków na parze EUR/USD. Psychologiczny poziom 1,3000 nie został przełamany. Złoty zaczyna tracić. Dziś brak istotnych wydarzeń makro. Wieczorem Fed opublikuje Beżową Księgę. Dokument może rzucić więcej światła na to, jakie decyzje mogą zapaść na ostatnim w tym roku posiedzeniu 11-12 grudnia. Zwiększenie QE3 by zastąpić wygasający Operation Twist to najbardziej prawdopodobne scenariusz.

Wczorajszy kompromis negocjatorów Eurogrupy, MFW i EBC odsuwa na dalszy plan temat kłopotów finansowych Grecji, ale z pewnością nie rozwiązuje problemów, z którymi boryka się strefa euro, a tym bardziej światowa gospodarka. Po początkowej euforii na rynkach we wtorek, w drugiej części sesji optymizm wyraźnie przysiadł.

Uwaga rynku zaczyna skupiać się na innych, istotnych kwestiach. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniżyła wczoraj prognozy wzrostu PKB w nadchodzących dwóch latach dla większości krajów członkowskich oraz globalnej gospodarki. OECD szacuje, że w 2013 r. wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 1,4 proc. Jeszcze pół roku temu spodziewano się, że będzie to 2,2 proc. Jak stwierdza raport Economic Outlook największy czynnik ryzyka dla wzrostu stanowi klif fiskalny, czyli warte 607 mld USD planowane zmiany podatkowe w USA, oraz nadmierne zadłużenie Europy. Według szacunków OECD, w strefie euro recesja się pogłębiła i będzie dłuższa niż sądzono. Z kolei w Stanach Zjednoczonych gospodarka nadal rośnie, ale jej wyniki są poniżej poziomu oczekiwanego wcześniej w tym roku. Spowolnienie odnotowano również w wielu gospodarkach wschodzących, co po części jest skutkiem recesji na Starym Kontynencie. Organizacja rekomenduje, by Europejski Bank Centralny oraz Ludowy Bank Chin obniżyły stopy procentowe. Zdaniem OECD, EBC powinien obciąć oprocentowanie o kolejne 25 pb., a stopę depozytową sprowadzić poniżej 0 proc. oraz wydać jasne stanowisko, że ultrałagodna polityka pieniężna będzie prowadzona dłużej. Raport przestrzega, iż kłopoty w strefie euro mogą w przyszłości pojawić się ponownie, jeśli po uruchomieniu programu OMT (skup obligacji), objęty nim kraj przestanie spełniać narzucone warunki. OECD sugeruje określenie jasnego mechanizmu postępowania w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, by zaprzestanie skupu obligacji nie spowodowało gwałtownej wyprzedaży na rynku długu i rozprzestrzenienia się kryzysu na inne, nieobjęte działaniami EBC, kraje.

Wielkimi krokami zbliża się ostatnie w tym roku posiedzenie Fed (11-12 grudnia). Część analityków wskazuje, że Bank zdecyduje na nim o rozszerzeniu QE3, by zniwelować negatywne skutki wygasającego z końcem roku Operation Twist – programu wydłużenia średniej zapadalności posiadanych przez Fed obligacji. Przeciwnikiem takiego rozwiązania jest prezydent Fed z Dallas R. Fischer. Stwierdził on wczoraj, że amerykański bank centralny powinien rozważyć ustanowienie limitu zadłużenia w ramach prowadzonego QE3. Jak zaznaczył, jest to jego prywatna opinia, a decyzję musi podjąć gremialnie FOMC (Federal Open Market Committee). Jednak w jego ocenie, nie można pozwolić by rynek zaczął interpretował dotychczasowe działania, jako coś stałego, ponieważ mogłoby to doprowadzić do poważnych problemów i rozkręcenia spirali inflacji.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS