OECD przewiduje mocniejsze ożywienie
W raporcie Interim Economic Outlook OECD wzywa do przyspieszenia szczepień, a także wprowadzenia szybszego i bardziej ukierunkowanego bodźca fiskalnego, który podtrzyma produkcję i zaufanie konsumentów.
Niezbędna jest też koordynacja polityki międzynarodowej, aby zwiększyć korzyści płynące z krajowych działań antykryzysowych
‒ Szybkość jest najważniejsza ‒ powiedział sekretarz generalny OECD Angel Gurría. ‒ Nie ma miejsca na samozadowolenie. Szczepionki muszą być wdrażane szybciej i globalnie. Będzie to wymagało lepszej międzynarodowej współpracy i koordynacji, niż widzieliśmy to do tej pory.
Czytaj także: OECD podnosi prognozę globalnego wzrostu PKB na 2021 rok
Bodźce fiskalne i szczepienia a ożywienie gospodarek
W centralnym scenariuszu OECD przewiduje się, że wzrost gospodarczy w USA wyniesie w 2021 roku 6,5%, co oznacza korektę w górę o ponad 3 punkty procentowe w porównaniu z prognozą z grudnia 2020 roku. Korekta wynika z przegłosowanego przez Kongres USA bodźca fiskalnego w wysokości 1,9 bln USD oraz z szybkiego tempa szczepień.
Szybkość jest najważniejsza. Nie ma miejsca na samozadowolenie. Szczepionki muszą być wdrażane szybciej i globalnie
W strefie euro, gdzie poziom bodźców fiskalnych jest niższy, a szczepienie przebiega wolniej, PKB wzrośnie według prognozy OECD o 3,9%, co oznacza korektę w górę w porównaniu z grudniem 2020 o 0,3 pkt proc.
Dobre są perspektywy dla Azji i Pacyfiku. W Chinach prognozowany wzrost PKB wyniesie 7,8%, w Japonii 2,7%, w Korei Płd 3,3%, a w Australii 4,5%, w Indiach aż 12,6%.
Gorzej przedstawia się sytuacja w gospodarkach wschodzących Ameryki Łacińskiej i Afryki, gdzie postępy w szczepieniu są wolniejsze.
Czytaj także: PwC: pandemia COVID-19 pogorszy sytuację kobiet na rynku pracy w wielu krajach OECD
Inflacja a presja cenowa i dług publiczny
Lepsze perspektywy globalnego ożywienia sprawiły, że wzrosły oczekiwania inflacyjne, chociaż prognoza OECD zakłada, że presja cenowa w gospodarkach rozwiniętych będzie łagodna. Natomiast w gospodarkach wschodzących inflacja może rosnąć.
Dług publiczny wzrósł prawie we wszystkich krajach, ale z powodu niskich stóp procentowych koszty obsługi długu w większości gospodarek OECD są niskie.
Zatrudnienie, polityka banków centralnych i reformy
Raport zaleca utrzymanie wsparcia rządów dla przedsiębiorstw w celu zachowania miejsc pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na wspieranie młodych ludzi i osób o niższych umiejętnościach.
Wsparcie fiskalne powinno być uzależnione od stanu gospodarki i tempa szczepienia. Należy unikać przedwczesnego zacieśniania polityki fiskalnej.
Utrzymane powinno być także obecne bardzo akomodacyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Banki centralne powinny pozwolić na tymczasowe przekroczenie inflacji ponad wyznaczony cel pod warunkiem, że presja cenowa pozostanie na umiarkowanym poziomie.
Wsparcie fiskalne powinno być uzależnione od stanu gospodarki i tempa szczepienia
Konieczne jest wzmocnienie reform strukturalnych we wszystkich krajach. Niezbędna jest też koordynacja polityki międzynarodowej, aby zwiększyć korzyści płynące z krajowych działań antykryzysowych.
Czytaj także: Polska: zastój czy rozwój