Od Redakcji
prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak
Przewodniczący Rady Programowej
25 marca 1957 r. utworzono EWG, co było pierwszym krokiem w realizacji koncepcji Roberta Schumana w zakresie procesu pojednania narodów Europy po II wojnie światowej. Robert Schuman chciał wdrażać idee Jedności, Solidarności i Pokoju, tworząc Wspólnotę Narodów Europy nie tylko w obszarze stosunków gospodarczych, czego właśnie dotyczyła EWG, ale także we wszystkich płaszczyznach życia narodów. Był on także autorem koncepcji dotyczącej potrzeby równoważenia relacji między grupami społecznymi, podmiotami gospodarczymi i narodami. Wydaje się, że obserwowane postulaty tzw. Europy wielu prędkości stoją w sprzeczności z ideami Roberta Schumana, zaś budowanie Europy dwóch prędkości może być poważnym zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego Polski i innych krajów z Europy Środkowowschodniej.
Wydaje się, że szeroki kontekst problemów, z jakimi boryka się Europa, w tym Brexit i inne negatywne skutki odchodzenia od koncepcji Europy Schumana powinny skłaniać nas do bardziej intensywnego włączania się w projekty o charakterze międzynarodowym, aby realizacja dobra wspólnego odnosiła zwycięstwo.
Życząc Państwu dobrej lektury, pozostaję z poważaniem.
Szanowni Czytelnicy, Autorzy i Współtwórcy „Finansowania Nieruchomości”!
Bożenna Chlabicz
Redaktor Naczelna
W przypadku kwartalnika 50 kolejnych wydań oznacza, że czasopismo ukazuje się już od dwunastu i pół roku. To cała epoka w historii rozwoju w Polsce rynku finansowania nieruchomości.
Towarzyszymy tym procesom, obserwujemy je i komentujemy. Specyficzna, jak na dzisiejsze „przyspieszone”, a wręcz ekspresowe tempo życia, częstotliwość ukazywania się „FN” pozwala na refleksję i analizę. Jest to możliwe, bo wokół redakcji zgromadziło się nad wyraz zacne grono Autorów, w tym Członków Rady Programowej, naukowców i praktyków, którzy z pasją zajmują się problematyką finansowania nieruchomości. Szczególnie wdzięczni jesteśmy naszemu Wydawcy, który docenia wartość i znaczenie pogłębionych, pisanych z dystansem opracowań.
W ciągu tych ponad dwunastu lat na rynku nieruchomości wszelkich typów nastąpiły i następują rewolucyjne zmiany. Pojawiły się nowe sposoby pozyskiwania środków na związane z tym inwestycje, wystąpiły kryzysy i okresy boomu. Znaczenie aspektów finansowych jest nieporównywalne z tym, z czym mieliśmy do czynienia przystępując do tworzenia koncepcji „FN”.
Dziękujemy naszym Czytelnikom i Wszystkim, którzy biorą udział w przygotowaniu kolejnych wydań kwartalnika. Pozostajemy w nadziei, że wiedza, informacje, doświadczenia, które prezentujemy, to może niewielka, ale ważna cegiełka, przydatna dla dalszego rozwoju rynku finansowania nieruchomości.