Od 1 lipca 500+ na pierwsze dziecko. Rząd przyjął projekt ws. rozszerzenia programu

Od 1 lipca 500+ na pierwsze dziecko. Rząd przyjął projekt ws. rozszerzenia programu
Fot. Fotolia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący rozszerzenia programu "Rodzina 500+" na pierwsze lub jedyne dziecko, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Po zmianach zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze #500plus #Rodzina500plus

„Zmiany, które przyjęła dziś Rada Ministrów – 500+ bez kryterium dochodowego – oznaczają, że przestaje mieć uzasadnienie argument, że jest to program socjalny” – powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

„Program zacznie obowiązywać od 1 lipca. […] Wartość w całym roku programu to 31 mld zł w 2019, w 2020 roku to koszt 41 mld zł, które to środki trafią do 6,8 mln dzieci” – dodała minister.

Więcej wiadomości o programie „Rodzina 500+” >>>

Od początku funkcjonowania programu do końca marca br. do rodzin trafiło już 68,8 mld zł, podał resort rodziny.

Zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe

„Po zmianach zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze 500 plus. Obecnie, aby otrzymać pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko nie można przekroczyć dochodu 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto miesięcznie w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane bez względu na sytuację materialną rodziny, dlatego nie trzeba będzie składać dodatkowych dokumentów, jak choćby zaświadczenia o dochodach czy orzeczenia o alimentach lub orzeczenia o niepełnosprawności” – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

Wydatki na rodzinę sięgną 3-4% PKB

„Mamy radykalnie zwiększone wydatki na rodzinę – dzięki też 500+ na pierwsze dziecko. Wydatki na rodzinę sięgną 3-4% PKB” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Resort podał, że poziom wydatków publicznych na rzecz rodzin wyniósł 3,1% PKB rocznie w 2017 i 2018 r., zaś w tym roku wzrośnie do 3,5%, a w 2020 r. – do 4% PKB.

„W krótkiej perspektywie to, że zdecydowaliśmy się na ten program ma pozytywne przełożenie na obecną fazę cyklu koniunkturalnego – spowolnienie. W tym przypadku wykonujemy impuls fiskalny i to przełoży się na wygładzenie cyklu koniunkturalnego” – podkreślił premier.

„Chce podkreślić aspekt gospodarczy – dzięki impulsowi fiskalnemu, rozszerzeniu 500+ najprawdopodobniej bez konieczności nowelizacji budżetu – to jest [działanie] bardzo pozytywne dla perspektyw rozwoju gospodarczego w krótkiej, średniej i długiej perspektywie” – podsumował premier.

 

Źródło: ISBnews