Obroty firm faktoringowych wzrosły do 62,6 mld zł w I kw. 2019 r.

Obroty firm faktoringowych wzrosły do 62,6 mld zł w I kw. 2019 r.
Fot. stock.adobe.com/jaaff
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły obroty o wartości 62,6 mld zł w I kwartale br., co oznacza wzrost o 18,4% w skali roku, podał PZF. Z usług firm faktoringowych korzysta w Polsce obecnie 15,9 tys. przedsiębiorstw.

Firmy zrzeszone w #PZF osiągnęły obroty o wartości 62,6 mld zł w I kwartale br., co oznacza wzrost o 18,4% w skali roku #faktoring

„Początek 2019 roku przyniósł kolejny wzrost rynku faktoringu w naszym kraju. Polski Związek Faktorów odnotował w I kwartale ponad 18-procentowe zwiększenie obrotów branży, w porównaniu do wyników osiągniętych rok wcześniej. Firmy członkowskie PZF objęły wierzytelności o wartości 62,6 mld zł. Z tej formy finansowania korzysta w Polsce obecnie blisko 16 tys. przedsiębiorstw. Zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym najszybszy wzrost zanotował faktoring pełny” – czytamy w komunikacie.

Najpopularniejsza forma faktoringu

PZF wskazał, że najpopularniejszą formą faktoringu, podobnie jak na innych rozwiniętych rynkach europejskich, trwale stał się faktoring pełny. Zainteresowanie nim szczególnie dynamicznie rośnie w obrocie krajowym. Podmioty zrzeszone w PZF objęły w I kwartale 2019 r. w jego ramach blisko 31,7 mld zł wierzytelności, co stanowi 51% obrotów. Kolejne 33%, generuje faktoring niepełny. Pozostałe 16% przypada natomiast na faktoring importowy, odwrócony oraz wymagalnościowy.

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 15,9 tys. przedsiębiorców. Wystawili oni blisko 2,8 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania, wskazano również.

Wzrost rynku

„Wzrost rynku notowany w ostatnich latach jest przez faktorów kontynuowany. Sprzyja temu dobra i stabilna koniunktura gospodarcza w Polsce. Zwłaszcza pod koniec roku oceny sytuacji makroekonomicznej wśród przedsiębiorców były wysokie, toteż zapotrzebowanie na gotówkę i płynność przełożyły się na korzystanie z finansowania w formie faktoringu” – powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Sebastian Grabek, cytowany w komunikacie.

Polski Związek Faktorów (PZF) skupia obecnie przeważającą część podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Zrzesza 30 członków: 5 banków komercyjnych, 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania, 3 podmioty o statusie partnera oraz 2 członków honorowych.

Źródło: ISBnews