Obniżka stóp procentowych już we wrześniu?
W ubiegłym tygodniu indeks mierzący wartość dolara wobec innych walut osiągnął 12-miesięczny szczyt. Dolar umocnił się po serii danych gospodarczych, które potwierdziły kontrast pomiędzy gospodarką amerykańską i europejską. Zapiski z posiedzeń Banku Anglii i FED-u wskazywały na rosnącą liczbę bankierów opowiadających się za normalizacją polityki monetarnej. Taki stan rzeczy może być odczytywany jako dobry znak. Jeśli jednak chodzi o dane gospodarcze, to miniony tydzień nie był już tak udany. Koniunktura gospodarcza w Chinach zanotowała 3-miesięczny dołek po tym, jak w poprzednim miesiącu wspięła się na 18-miesięczne maksima. Obawy o kondycję globalnej gospodarki nie ustąpią, dopóki dane z Chin nie będą wskazywać na trwałą poprawę. Podobnie zresztą jak dane ze Stanów i Wielkiej Brytanii. Strefa euro potrzebować będzie wsparcia ze strony przyspieszenia globalnego wzrostu, które pomoże jej wyleczyć rany spowodowane wzajemnymi sankcjami z Rosją. Dane gospodarcze ze strefy euro wskazują na wciąż nieprzezwyciężone problemy gospodarcze.
Złoty zdołał utrzymać swoją wartość wobec euro, jednak spadł do 11-miesięcznych minimów wobec amerykańskiego dolara. Inwestorzy liczyli na to, że dane gospodarcze z minionego tygodnia odsuną perspektywę kolejnej obniżki stóp procentowych. Niestety, wynagrodzenia rosły w tym samym tempie co miesiąc wcześniej, a ceny producentów doznały jeszcze silniejszej presji deflacyjnej (- 0.2% r/r). Produkcja przemysłowa wypadła lepiej od prognoz, bo na poziomie 2.3% r/r. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę z poprzednich miesięcy, odczyt ten wskazuje na jej hamowanie. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej wciąż waha się, czy obniżka ceny pieniądza potrzebna będzie już we wrześniu. Niepewność w połączeniu z wciąż nierozwiązanym konfliktem na Ukrainie będą ograniczać potencjał złotego do umocnienia się.
W tym tygodniu czeka nas kilka ważnych publikacji ekonomicznych. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu inwestorzy mogą wstrzymywać się z zajmowaniem pozycji, czekając na publikacje gospodarcze, które pomogą im lepiej określić prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu RPP. Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia powinny zdaniem większości analityków ulec poprawie. Może to odsunąć w czasie możliwość cięcia stóp procentowych i dać złotemu nieco oddechu. Z drugiej strony – dopóki sytuacja na Ukrainie nie uspokoi się, a napięcia geopolityczne nie ustąpią, złoty może mieć problemy z odrabianiem ostatnich strat.
Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska