O szpiegach, kłamstwach i o tym jak Rosja kiwa Zachód – „Podstęp” – najnowsza książka Edwarda Lucasa, już w sprzedaży.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140708.podstep.275x400Edward Lucas na co dzień pracuje w najbardziej prestiżowym międzynarodowym tygodniku o gospodarce - "The Economist". Od lat pasjonuje się Rosją oraz tajnikami funkcjonowania rosyjskich służb wywiadowczych. Przez wiele lat, jako korespondent "The Economist" w Europie Środkowej i Wschodniej, Lucas zbierał informacje o tym, jakie są mechanizmy funkcjonowania dzisiejszej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji, docierał do licznych dokumentów i spotykał się z ludźmi, którzy dla tych instytucji pracowali lub byli świadkami ważnych wydarzeń, które rozgrywały się za kulisami wielkiej międzynarodowej polityki. Książka "Podstęp. O szpiegach, kłamstwach i o tym jak Rosja kiwa Zachód" jest owocem tej wieloletniej pracy. Stanowi skreślony z rozmachem, faktograficznie bogaty dokument o działaniu współczesnego wywiadu Federacji Rosyjskiej i wpływie kremlowskich władców szpiegów na ważne międzynarodowe instytucje oraz przebieg istotnych wydarzeń.

Lucas nie ogranicza się w swych analizach do lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Przypomina historię rywalizacji służb wywiadowczych Zachodu z Moskwą na przestrzeni całego XX wieku – począwszy od 1925 roku, kiedy to bolszewicy schwytali „Asa szpiegów”, czyli pracującego dla Brytyjczyków Sidney’a Reilly’ego, aż po głośne zatrzymanie
w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku rosyjskiej agentki Anny Chapman (która dziś jest w Rosji ma status celebrytki).

W „Podstępie” Edward Lucas ujawnia prawdziwe dzieje Chapman i jej kolegów. Opisuje ich tajne misje w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ale też odsłania kulisy polowania na szpiegów, które doprowadziło do ich upadku. Rzuca światło na nieznane triumfy i klęski zachodnich wywiadów w latach Zimnej Wojny, które dały fundament szpiegostwu przemysłowemu i politycznemu w dzisiejszych czasach. O  dziejach szpiegowskich wojen po rozpadzie ZSRR opowiada na podstawie rozmów, które jako jedyny, autor przeprowadził z najważniejszą „wtyczką” Rosji w NATO, Estończykiem Hermanem Simmem. Ujawnia też straszliwe losy moskiewskiego prawnika, Siergieja Magnickiego, który odważył się rzucić wyzwanie rządzącej w stolicy Rosji mafii.

Niegdyś płynącym z Moskwy zagrożeniem był komunizm. Dziś, zdaniem autora, są nim siłowiki – byli pracownicy radzieckiej bezpieki i bezlitośni ludzie siły.  „Podstęp” to lektura dla każdego, kto jest gotów odkryć, jakie wyzwanie stanowią oni dla świata. I dla własnego narodu.

O autorze:

Edward Lucas (ur. 1962) jest brytyjskim dziennikarzem, redaktorem „The Economist”. Jako korespondent zagraniczny tygodnika przez 30 lat zajmował się sprawami Rosji i Europy Wschodniej. Jest członkiem Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej –  Center for European Policy Analysis z siedzibą w Waszyngtonie. Oprócz „Podstępu” (2012), napisał „The New Cold War” (wyd. polskie „Nowa Zimna Wojna”, 2008), w której ostrzegł przed zagrożeniem, jakie stanowi Rosja pod rządami Władimira Putina, oraz „The Snowden Operation” (2014). Studiował w London School of Economics i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008 – 2010 pisał felietony do tygodnika „Wprost”. Mieszka w Londynie i jest żonaty z pisarką, Cristiną Odone. Ćwierka na Twitterze jako @edwardlucas.

Recenzje:

Edward Lucas zmusza nas do myślenia o łańcuchach wydarzeń, które dla przyzwyczajonego do poszanowania praw i swobód obywatelskich człowieka z Zachodu, nie są przyjemne. Wolność nie jest sprawą oczywistą, nie jest gwarantowana na zawsze, a zagrożenie dla jej istnienia jest obecne stale. Dlatego właśnie, jego ostrzeżenia muszą być potraktowane na serio.

Václav Havel

„Podstęp” Edwarda Lucasa to chłodna, choć napisana w porywający sposób, rzetelna i obfitująca w przykłady, udokumentowana źródłowo analiza działań wywiadu Federacji Rosyjskiej w dzisiejszej Europie.

Tygodnik „Do Rzeczy”

Kurhaus Publishing