O ile wzrosną rachunki za energię elektryczną w 2022 roku?

O ile wzrosną rachunki za energię elektryczną w 2022 roku?
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rachunki za energię elektryczną gospodarstw domowych w 2022 roku wzrosną o 10-15 proc. - ocenia resort finansów.

„Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku wzrosły o blisko 40 proc. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 r. Szacowane jest, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wzrosną o 10-15 proc.” – napisał MF w uzasadnieniu do projektu ustawy zmniejszającej stawki akcyzy na prąd.

Czytaj także: URE pozytywnie ocenia tarczę antyinflacyjną, ale podwyżka taryf na energię będzie raczej dwucyfrowa >>>

Najpóźniej do 17 grudnia URE chce zakończyć postępowania taryfowe, by nowe taryfy na energię mogły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Urząd Regulacji Energetyki na początku listopada otrzymał wnioski taryfowe dotyczące cen energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok od wszystkich czterech sprzedawców z urzędu oraz wnioski dotyczące stawek opłat dystrybucyjnych od pięciu największych OSD.

PIE: ceny energii wzrosną o ok. 12,8% w 2022 roku

Ceny energii wzrosną o ok. 12,8% w 2022 r., co podwyższy inflację prawie o 1,5 pkt proc., prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

„Na podstawie informacji prasowych oraz publicznych wypowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) szacujemy, że wzrosną one o około 12,8%, co podwyższy inflację prawie o 1,5 pkt proc. To dwukrotnie więcej niż w bieżącym roku. Nasza prognoza zakłada, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną w 2022 r. o 12% ” – czytamy w raporcie miesięcznym PIE.

Wysokość podwyżek dla gospodarstw domowych

Wysokość podwyżek dla gospodarstw domowych zależna będzie od decyzji prezesa URE.

„Decyzja podejmowana jest na bazie kosztów generowania energii oraz jej dystrybucji. Największe wzrosty cen związane są z opłatami za emisje CO2 oraz pośrednio wzrostem kosztu węgla. Komentarze prasowe wskazują, że firmy energetyczne chcą wnioskować o podniesienie taryf o 20-30% (np. BI). Finalny wzrost rachunków będzie niższy – podwyżki sięgną 12%. Decyzja URE prawdopodobnie zamknie się w przedziale 10-15%. Obecnie znamy już efekt podniesienia opłaty mocowej – przy przeciętnym zużyciu podwyższy ona rachunek o około 1,5%. Dołoży to dodatkowe 0,1 pkt. do inflacji” – czytamy dalej.

Największa niepewność towarzyszy zmianom cen gazu

Zdaniem PIE, największa niepewność towarzyszy zmianom cen gazu.

„W naszym scenariuszu zakładamy kwartalne podwyżki cen o 6-7%. Duży wzrost kosztów wiązać się będzie z wahaniami cen gazu na rynkach towarowych – od początku roku wzrosły o 460%” – czytamy także.

Instytut zwrócił także uwagę, że duże podwyżki na początku 2022 r. związane będą również z cenami w ciepłownictwie – dotychczasowe decyzje taryfowe podnoszą ceny o 10-35%.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews