O ile przejściowa obniżka VAT na żywność podbije inflację w 2023 roku? Prognoza Credit Agricole

O ile przejściowa obniżka VAT na żywność podbije inflację w 2023 roku? Prognoza Credit Agricole
Fot. Credit Agricole
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny detaliczne artykułów żywnościowych, które zostaną objęte przejściową obniżką stawek VAT do zera, finalnie ukształtują się na wyższym poziomie niż w sytuacji, gdyby takiej przejściowej obniżki VAT nie było - oceniają ekonomiści Credit Agricole. Zaznaczają, że obniżka VAT na żywność pozwoli zmniejszyć inflację o 0,1 pkt. proc. w 2022 r. kosztem jej zwiększenia o 0,6 pkt. w 2023 r.

„Z naszej analizy wynika, że ceny detaliczne artykułów żywnościowych, które zostaną objęte przejściową obniżką stawek VAT do zera, finalnie ukształtują się na wyższym poziomie niż w sytuacji, gdyby takiej przejściowej obniżki VAT nie było. Z punktu widzenia dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych oznacza to, że w 2021 r. będzie ona o 0,3 pkt. proc. niższa, a w 2023 r. o 2,1 pkt. proc. wyższa niż w sytuacji, w której przejściowa obniżka VAT nie byłaby wprowadzona” – napisano w poniedziałkowym raporcie.

Czytaj także: mBank: zerowa stawka VAT na żywność ograniczy inflację w krótkim terminie, potem ceny mogą być jeszcze wyższe >>>

Uwzględniając wagę żywności w koszyku inflacyjnym GUS, przejściowa obniżka stawek podatku VAT na żywność pozwoli zmniejszyć inflację o 0,1 pkt. proc. w 2022 r. kosztem jej zwiększenia o 0,6 pkt. w 2023 r.

– dodano.

Czytaj także: Premier: wysokie prawdopodobieństwo obniżki VAT do zera na żywność od lutego >>>

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że rząd planuje od 1 lutego wprowadzić zerowy VAT na żywność, na około pół roku.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A., PAP BIZNES