Nowy rok akademicki za pasem. Jak bezpiecznie wynająć stancję?

Nowy rok akademicki za pasem. Jak bezpiecznie wynająć stancję?
Źródło: Gothaer
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowy rok akademicki rozpocznie się w październiku, ale studenci już dziś zajmują się organizacją kwestii związanych z uczelnią, ale również zamieszkaniem. Na co zwrócić uwagę, wynajmując stancję? Jak zabezpieczyć nieruchomość przed kradzieżą? Czy rzeczy osobiste najemcy (np. sprzęt elektroniczny lub komputerowy) można ubezpieczyć? Wreszcie - kiedy ubezpieczyciel może odmówić właścicielowi nieruchomości wypłaty odszkodowania? Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o interesy wynajmującego i najemcy.

#Ubezpieczenie mieszkania, niezależnie od tego, czy użytkujemy je na własne potrzeby, czy postanowiliśmy je wynająć, może się przydać #studenci #mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania, niezależnie od tego, czy użytkujemy je na własne potrzeby, czy postanowiliśmy je wynająć, może się przydać.

– Po pierwsze zapewnia ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad czy szkody elektryczne, po drogie chroni dobytek przed kradzieżą z włamaniem, rozbojem czy dewastacją. Po trzecie, w ramach Assistance, zapewnia również pomoc specjalistów m.in. hydraulika, ślusarza, szklarza czy elektryka – przypomina Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie?

Pamiętajmy, by w polisie ująć wszystkie ryzyka

Gdy kupujemy polisę dla naszego domu często zapominamy o wszystkich rodzajach ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni. Zazwyczaj wybieramy ubezpieczenie od zdarzeń losowych i zniszczeń mienia, które chroni od pożaru, powodzi i innych zdarzeń losowych wspomnianych powyżej. Wiele osób natomiast nie wie, że w ramach takiego ubezpieczenia ochronie mogą podlegać również elementy znajdujące się wewnątrz nieruchomości, takie jak meble czy sprzęt RTV/AGD, ale również sprzęt elektroniczny, a nawet sportowy. Część osób, które decydują się na ubezpieczenie, zapomina o opcji dodatkowej, jaką jest Assistance. Zazwyczaj kojarzy nam się ono z organizacją pomocy w przypadku nagłych awarii (np. wodno-kanalizacyjnych), wizytą hydraulika, stolarza, elektryka oraz pokryciem kosztów związanych z takimi naprawami, ale warto pamiętać, że dzięki Assistance można otrzymać jednak pomoc także w innych sytuacjach na przykład wtedy, gdy topniejący śnieg zaleje piwnicę lub uszkodzi instalację elektryczną.

Jaka ochrona przyda się najemcy, a jaka wynajmującemu?

Warto podkreślić, że zarówno najemca, jak i właściciel nieruchomości mają swój interes, by zawrzeć odrębne umowy ubezpieczenia na mienie, czyli na: mieszkanie lub dom, znajdujące się w nim elementy stałe (nakłady inwestycyjne) lub rzeczy ruchome, znajdujące się we wnętrzach. Zarówno wynajmujący jak i najemca powinni objąć ochroną ubezpieczeniową mienie, które do nich należy. Właściciel powinien zadbać o ubezpieczenie murów i elementów stałych lokalu. Z kolei osoba, która będzie mieszkała w wynajmowanym lokum, musi pamiętać, że właściciel ubezpiecza zazwyczaj tylko to, co należy do niego. Zatem wszelkie przedmioty, które należą do najemcy, takie jak chociażby sprzęt RTV/AGD, laptop, smartfon, sprzęt sportowy czy turystyczny zazwyczaj nie będą objęte ochroną. – Pamiętajmy, że w przypadku ich zniszczenia (np. zalania) lub kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale tylko za rzeczy należące do właściciela. Aby tego uniknąć najemca powinien zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie – przypomina Anna Materny z Gothaer.

Zainteresujmy się ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym

W Polsce jeszcze niewiele osób wykupuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, a jeśli już rozważa jego zakup – nie widzi związku z wynajmowaną nieruchomością. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest przydatne, gdy wyrządzimy szkody osobom trzecim. Jeśli zatem zalejemy wynajmowane mieszkanie i jednocześnie sąsiada, w wyniku poślizgnięcia się pod prysznicem zniszczymy kabinę lub uszkodzimy samochód zaparkowany pod blokiem (np. doniczką, która spadła z parapetu), będziemy odpowiedzialni za szkody zarówno wobec właściciela mieszkania jak i osób trzecich. – Znamienne jest to, że za większości szkód związanych z nieruchomością nie odpowiada właściciel mieszkania, ale osoba, która to mieszkanie aktualnie zajmuje – przypomina Anna Materny z Gothaer. Ubezpieczenie OC przyda się nie tylko na wypadek szkód, które można wyrządzić właścicielowi mieszkania lub sąsiadom, ale również wtedy, gdy ucierpią osoby postronne lub ich mienie.

Właściciel mieszkania musi dbać o nieruchomość

Właściciel powinien zadbać o odpowiedni stan nieruchomości oraz sprawne działanie instalacji i urządzeń związanych z budynkiem (elektryczność, woda, gaz). Jeżeli wskutek zaniedbania tych obowiązków dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, to za szkody w mieniu najemcy odpowie właściciel mieszkania. – Obowiązkiem każdego właściciela mieszkania, domu lub posesji jest również zapewnienie minimalnego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą – zaznacza Anna Materny z Gothaer. – Ubezpieczyciel musi mieć pełną wiedzę na temat rodzaju posiadanych przez klienta zabezpieczeń, a więc alarmu, drzwi, okien czy rolet antywłamaniowych. Wszystkie zabezpieczenia muszą być sprawne, okna i drzwi zamknięte, a alarm aktywny w momencie włamania, Minimalny poziom zabezpieczenia mienia Ubezpieczyciel wskazuje zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia – dodaje.

Źródło: Grupa Gothaer