Nowości wydawnicze LexisNexis kwiecień 2014
Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz to opracowanie przygotowane przez prawników praktyków, zajmujących się również pracą naukową. Autorzy Komentarza zarówno korzystają z dorobku judykatury oraz ustaleń doktryny, jak i posiłkują się swoim doświadczeniem zawodowym jako sędziowie, syndycy, nadzorcy sądowi albo biegli rewidenci bądź prawnicy obsługujący uczestników postępowania upadłościowego. W większości uwag do poszczególnych artykułów podane są więc informacje o praktycznym znaczeniu dla każdego z uczestników postępowania upadłościowego lub naprawczego.
Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz
Autorzy: Rafał Adamus, Halina Buk, Dariusz Chrapoński, Piotr Dragon, Leszek Guca, Wojciech Klyta, Saturnin Ociessa, Andrzej Pokora, Aleksander Jerzy Witosz, Antoni Witosz, Lesław Zieliński
Pod redakcją: Antoniego Witosza i Aleksandra Jerzego Witosza wydanie V, 2014
W piątym wydaniu uwzględniono wszystkie dotychczasowe zmiany ustawodawcze, w tym ustawę z 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw, która w odniesieniu do zmian w Prawie upadłościowym i naprawczym weszła w życie 12 czerwca 2013 r. – wprowadziła ona szczególną regulację dotyczącą upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
Książka jest adresowana przede wszystkim do prawników praktyków: sędziów oraz ich asystentów, adwokatów, radców prawnych, referendarzy sądowych, a także aplikantów wszystkich zawodów prawniczych, w szczególności zaś – do praktyków postępowań upadłościowych i naprawczych (sędziów-komisarzy, syndyków, zarządców czy nadzorców sądowych).
Prawo do materiału genetycznego człowieka
Autor: Dorota Krekora-Zając
wydanie I, 2014
Problematyka prawa do materiału genetycznego człowieka jest zagadnieniem fundamentalnym dla określenia prawnych ram takich kwestii, jak funkcjonowanie biobanków, możliwość przeprowadzania testów genetycznych oraz eksperymentów genetycznych, ochrona danych genetycznych, prawo do informacji genetycznej i możliwości jej ujawniania. Celem publikacji Prawo do materiału genetycznego człowieka jest próba odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy istnieje potrzeba i możliwość wyróżnienia prawa do materiału genetycznego człowieka w polskim systemie prawnym oraz czy takie prawo jest wyróżniane w prawie międzynarodowym i europejskim.
Pierwsze kompleksowe opracowanie tematu umożliwi poznanie tej problematyki nie tylko naukowcom z dziedziny prawa i medycyny. Dzięki omówieniu poszczególnych środków ochrony prawnej książka będzie przydatna dla sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych oraz prawników pracujących w resortach zajmujących się tymi kwestiami. Publikacja adresowana jest również do podmiotów tworzących biobanki. Prezentowane tezy oraz propozycje konkretnych rozwiązań mogą być również ważnym głosem w toczącej się obecnie dyskusji dotyczącej przyszłych regulacji prawnych przedstawionych zagadnień i w tym zakresie opracowanie adresowane jest też do zespołów legislacyjnych. Ze względu na charakter prezentowanego opracowania przeznaczone jest ono również do Czytelników niebędących prawnikami, którzy chcą poznać swoje prawa i środki ich ochrony w odniesieniu do wyodrębniania i wykorzystywania własnego materiału genetycznego.
Źródło: LexisNexis Polska