Nowe rekordy cenowe złota względem euro, srebro może rosnąć jeszcze szybciej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

laidi.ashraf.150x193Cena złota osiągnęła rekordowe wartości w stosunku do euro, na poziomie 1375 euro za uncję. Zwyżki wartości metali szlachetnych wspierają programy stymulujące wzrost gospodarczy, a wspólna waluta osłabia się w oczekiwaniu na nieuniknioną decyzję Hiszpanów dotyczącą ubiegania się o pomoc finansową z Unii Europejskiej.

Plan budżetowy przedstawiony właśnie w Madrycie skupia się przede wszystkim na cięciu wydatków. Strumień środków z ubezpieczenia społecznego warty 3 miliardy euro zostanie przeznaczony na ewentualne cele płynnościowe. Innymi słowy, hiszpański premier Mariano Rajoy przez taką zmianę przepływu kapitału, może uniknąć formalnego zwrócenia się o pomoc z Unii Europejskiej.

Swoistym „dopalaczem” dla rynku metali stała się kombinacja dwóch czynników:

  1. Klasyczna niepewność płynąca z sytuacji w Unii Europejskiej (Hiszpania opóźnia aktywację systemu OMT czyli bezpośrednich transakcji pieniężnych)
  2. Silne obniżenie wartości walut przez teoretycznie nieograniczone programy luzowania ilościowego płynące z Rezerwy Federalne USA oraz Banku Japonii

Notowania srebra mają szansę odrobić straty i osiągnąć maksima cenowe, co sugerują sukcesywnie zwiększane pozycje spekulantów obstawiających wzrost cen tego surowca. Liczba kontraktów terminowych na wzrost cen tego metalu na rynku Comex to aktualnie 32 555 kontraktów czyli blisko 130% poniżej rekordu z 2004 roku. Warto nadmienić, że liczba kontraktów na złoto to w tym momencie 191 000, czyli mniej niż 40% poniżej szczytu z 2009 roku.

Banki centralne starają się znaleźć sposób na monetyzację długu narodowego. Europejski Bank Centralny obiecuje nielimitowany skup obligacji krajów peryferyjnych w przypadku, gdy dany kraj zwróci się o pomoc. Jednocześnie, Rezerwa Federalna USA skupuje obligacje MBS w teoretycznie nieograniczonym zakresie (dopóki stopa bezrobocia będzie akceptowalna). W takim scenariuszu bardzo prawdopodobne stają się wzrosty na rynku metali szlachetnych. Obrazu dopełniają stopy procentowe bardzo bliskie zeru, co jeszcze bardziej ma ułatwić globalnej gospodarce wychodzenie ze spowolnienia.

Popyt na srebrowo używane do celów przemysłowych oraz erodująca podaż, także w przypadku złota, mogą wspierać ceny tych metali. Ludzie mogą jeszcze silniej pożądać złota a przemysł srebra. Przez ostatni rok ceny srebra rosły o przeszło 22%, a złota o 13%. Wskaźnik stosunku ceny złota do srebra spadł do poziomu 52 pkt. W 2010 roku w czasie drugiej odsłony luzowania ilościowego w polityce monetarnej USA (QE2) cena srebra rosła trzy razy bardziej niż złota. Oczekuje się, że wskaźnik stosunku ceny złota do srebra spadnie do poziomu 40 pkt. Złoto prawdopodobnie znów powróci do ceny na poziomie 1850 USD za uncję. Srebro w takich okolicznościach może znów kosztować 42-43 USD za uncję.

Ashraf Laidi
główny strateg
City Index