Nowe prawo budowlane: co przyniosą zmiany w przepisach?

Nowe prawo budowlane: co przyniosą zmiany w przepisach?
Fot. stock.adobe.com/BillionPhotos.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prawdopodobnie już za pół roku zacznie obowiązywać zapowiadana nowelizacja prawa budowlanego. W Sejmie trwają prace nad ostatnimi poprawkami.
Myślą przewodnią zmian w przepisach budowlanych jest dążenie do uproszczenia dotychczas istniejących procedur #PrawoBudowlane #budownictwo

Projekt budowlany na nowych zasadach

Myślą przewodnią zmian w przepisach budowlanych jest dążenie do uproszczenia dotychczas istniejących procedur. Rzecz w tym, by można było budować prościej i efektywniej. Nie chodzi przy tym wyłącznie o duże inwestycje deweloperskie, ale też zwykłą budowę domu jednorodzinnego. Formalności ma być zatem znacznie mniej. Nowy projekt będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub określonego terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Przy czym projekt techniczny zostanie złożony dopiero z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub wraz ze zgłoszeniem zakończenia prowadzonych robót. Na początku realizacji inwestycji potrzebne będą zatem tylko dane na temat działki lub terenu, obejmujące usytuowanie, układ komunikacyjny oraz informację o obszarze oddziaływania obiektu. Ponadto będzie trzeba wskazać szczegóły, dotyczące układu przestrzennego, projektowanych rozwiązań technicznych i materiałowych. Sam opis konstrukcji, instalacji oraz charakterystykę energetyczną będzie można natomiast sporządzić nieco później.

Czytaj także: Zmiany w Prawie budowlanym. Koniec absurdów?

Projekt techniczny mało istotny?

Odchudzenie pierwotnej dokumentacji o projekt techniczny nie oznacza, iż nie ma on istotnego znaczenia. Ten dokument zawiera wiele szczegółów, kluczowych dla realizacji danej inwestycji. Rzecz polega jednak na tym, iż w procesie budowlanym projekt techniczny ulega wielokrotnym zmianom. Te modyfikacje są natomiast wywołane zmieniającymi się warunkami oraz potrzebami danej inwestycji. Nie ma więc sensu, przedkładać go już w ramach pierwszych kroków procesu budowlanego. To tylko niepotrzebne mnożenie dokumentów, które prześmiewczo określa się urzędniczą „papierologią”. Jednocześnie w ocenie Ministerstwa Rozwoju, takie późniejsze dostarczenie niektórych dokumentów nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo oraz realizację procesu inwestycyjnego – wspomina Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

A propos bezpieczeństwa

W kontekście bezpieczeństwa warto też wspomnieć o nowych przepisach dotyczących zmiany sposobu użytkowania budynku lub określonego lokalu. W przypadku dokonania takiej modyfikacji, właściciel będzie musiał zlecić sporządzenie specjalnej ekspertyzy przeciwpożarowej. Tę analizę wykonają natomiast specjaliści, posiadający szczególne uprawnienia w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Oczywiście ta zmiana wprowadzona jest w odpowiedzi na wypadek, który wydarzył się jakiś czas temu w Koszalinie. Zginęły tam bowiem nastolatki, spędzające czas w lokalnym escape roomie. Jak się okazało w wyniku prowadzonego postępowania i szczegółowej kontroli budynku, lokal przeznaczony na escape room nie spełniał szeregu wymogów bezpieczeństwa. Modyfikacja przepisów będzie dotyczyła każdej zmiany sposobu użytkowania lokalu, niezależnie od tego czy stanie się on nagle przedszkolem, restauracją czy też magazynem.

Czytaj także: Proces inwestycyjno-budowlany będzie prostszy. Rząd zmienił Prawo budowlane >>>

Na topie wciąż termomodernizacja

Warto też podkreślić, że zmianie ulegnie nie tylko ustawa – prawo budowlane – ale również ustawa termomodernizacyjna. Dzięki tej modyfikacji właściciele, ewentualnie zarządcy bloków będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do inwestycji wzmocnienia połączeń między warstwą fakturową budynku a warstwą konstrukcyjną. Można będzie uzyskać nawet kwotę, odpowiadającą 50 procentom kosztów zakupu i montażu specjalnych, metalowych kotew – opowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Samowole budowlane

Nowe przepisy wreszcie rozwiążą też problem starych samowoli budowlanych. Jeżeli takiej samowoli dopuszczono się przynajmniej 20 lat temu, dzięki nowym przepisom, budynek będzie można zalegalizować. Zresztą nie chodzi tylko o samodzielne obiekty, ale również wszelkiego rodzaju dobudówki. Jedynym warunkiem, jaki będzie musiał  spełnić właściciel będzie jednak przedłożenie specjalnej ekspertyzy technicznej, która potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania określonego obiektu, a także geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Źródło: Bartosz Antos, Saveinvest