Nowe odsłona – iPowązki.pl

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

komputery.mezczyzna.250x171.jpgNowy projekt graficzny, technologia wykorzystująca platformę Google Maps oraz udostępnienie nowatorskiego modułu społecznościowego to tylko niektóre ze zmian wprowadzonych przez twórców serwisu iPowązki.pl - Interaktywnego Przewodnika po Warszawskich Starych Powązkach.

Od 19 września jest dostępna nowa odsłona vortalu iPowązki.pl.  Jej autorzy przeprowadzili całkowitą przebudowę serwisu, zarówno pod względem warstwy wizualnej,  jak i programistycznej. Dodano zupełnie nowe funkcjonalności, możliwość samodzielnego umieszczenia przez użytkowników biogramów osób pochowanych na Powązkach, czy wyznaczanie własnej trasy spacerowej spośród dostępnych na mapie lokalizacji. Na początek przygotowano również dwie trasy tematyczne: Żołnierze Wielkiej Armii oraz Rzemieślnicy i przedsiębiorcy dawnej Warszawy. Z czasem będą dodawane kolejne, m.in. Wielcy nieobecni scen polskich, Reminiscencje Chopinowskie.

Staramy się dążyć do tego, aby całe przedsięwzięcie miało charakter otwarty, tak by każdy mógł razem z nami, nie tylko na nowo odkrywać Stare Powązki, ale przede wszystkim pielęgnować pamięć i poszerzać wiedzę na ich temat. Stąd narodził się pomysł swoistego modułu społecznościowego, który stanowi integralną część mapy cmentarza. Daje on możliwość aktywnego współtworzenia serwisu. Opowiedzenia osobistych, rodzinnych historii – mówi Janusz Falkowski,  pomysłodawca projektu.

Kolejnym etapem projektu będzie udostępnienie na początku października aplikacji mobilnej, również w wersji angielskiej. Do końca roku sam serwis zostanie powiększony o kolejnych kilkaset nowych lokalizacji na mapie, wzbogaconych biogramami i zdjęciami.

Najistotniejsza jest dla nas funkcjonalność serwisu. Chcemy aby w prosty sposób każdy mógł odnaleźć na Powązkach interesujące go miejsca. Dzięki naszemu partnerowi, agencji John Pitcher, mamy nadzieję, że nowy serwis będzie bardziej intuicyjny dla użytkownika  – dodaje Janusz Falkowski.

– Zależało nam na pracy przy tym projekcie, ponieważ John Pitcher jest agencją bardzo związaną z Warszawą. Stąd pochodzimy i z tym miastem się identyfikujemy, naszym zdaniem nie ma drugiego tak wyjątkowego miejsca jak Stare Powązki – mówi Marek Łapczyński, Wiceprezes John Pitcher.

iPowązki.pl to projekt stworzony przez pasjonatów Starych Powązek, którzy z jednej strony próbują sukcesywnie zbierać w jednym miejscu całą dostępną wiedzę na temat cmentarza, a z drugiej przybliżyć Polakom i turystom zagranicznym historię wielu wybitnych i często zapomnianych postaci, z ponad miliona osób spoczywających na cmentarzu, które przez 200 lat decydowały o wyjątkowości Warszawy, Polski a nieraz Europy.

– Każdy z nas powinien czasem zadać sobie pytanie, ile wie, o wybitnych i interesujących postaciach, które są pochowane na Powązkach. Nie chodzi tu o osoby nam współczesne, które pamiętamy z ról filmowych, czy osiągnięć naukowych, ale np. o oficerów Wielkiej Armii Napoleona, właściciela pierwszej fabryki czekolady, czy twórcę najbardziej znanego Domu Mody, jednak jest to tylko namiastka tego, co kryją warszawskie Stare Powązki  – podkreśla Piotr Maślankiewicz, współtwórca serwisu.

Źródło: www.ipowazki.pl