Nowe obowiązki podatników w związku ze zmianą zasad sporządzania i odbierania e-faktury
Czym są faktury ustandaryzowane, czym różnią się od zwykłych faktur elektronicznych i co najważniejsze – z jakimi obowiązkami po stronie podatnika wiąże się wdrożenie tego rozwiązania?
Faktury ustandaryzowane
Faktura ustandaryzowana to nic innego jak tradycyjna faktura VAT zapisana w formacie xml. Obejmuje ona te same informacje, które są niezbędne na każdej fakturze VAT.
Dane z ustrukturyzowanej e-faktury otrzymujemy automatycznie, czyli bez konieczności samodzielnego odczytu informacji zawartych w dokumencie
‒ Tym, co różni ją od zwykłej faktury elektronicznej, zwykle dostępnej w formacie pdf ‒ to właśnie sposób jej zapisania, który pozwala na przesyłanie danych objętych tą fakturą w zautomatyzowany sposób za pośrednictwem systemu KSeF.
Oznacza to, że po wpisaniu danych i ich zatwierdzeniu faktura będzie od razu dostępna w systemie, nie będzie konieczne wysyłanie jej mailowo bądź w innej, dotychczas stosowanej formie.
Odbiorca faktury, korzystający również z KSeF będzie mógł ją za pośrednictwem tego systemu automatycznie odebrać i przetworzyć ‒ mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.
I właśnie sposób sporządzania i odbierania e-faktury wskazywany jest jako jej podstawowa zaleta. Dane ze zwykłej faktury elektronicznej, odczytujemy i przetwarzamy najczęściej samodzielnie, co w praktyce sprowadza się do mechanicznego przepisania danych z faktury elektronicznej, do rejestru VAT odbiorcy. Dane z ustrukturyzowanej e-faktury otrzymujemy automatycznie, czyli bez konieczności samodzielnego odczytu informacji zawartych w dokumencie.
Czytaj także: Stosowanie e-faktur od przyszłego roku dobrowolne, od 2023 r. obowiązkowe: prezydent podpisał ustawę
Korzyści dla podatników
Z perspektywy podatników i obsługujących ich biur księgowych może to być prawdziwa rewolucja. Niektórzy podatnicy otrzymują bowiem w skali miesiąca dziesiątki, a nawet setki faktur VAT, które muszą być odpowiednio zewidencjonowane. Wymaga to nie tylko olbrzymich nakładów pracy, ale również rodzi ryzyko pomyłki – przepisanie z tzw. kartki do systemu zawsze obarczone jest ryzykiem błędu, czy to w kwocie czy numerze dokumentu.
To najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur wiąże się z szeregiem innych korzyści, które mają zachęcić podatników do dobrowolnego korzystania z systemu już teraz. Przede wszystkim:
– dzięki korzystaniu z e-faktury podatnik będzie miał pewność, że faktura dotarła do kontrahenta – będzie bowiem w systemie, z którego korzysta i nadawca i odbiorca;
– podatnik będzie miał każdorazowo możliwość wglądu w jej treść, e-faktura nie ulegnie zniszczeniu ani zaginięciu – w tym zakresie obowiązek przechowywania dokumentacji spoczywać będzie na KSeF;
– dla tych którzy będą wystawiali e-faktury, zwrot VAT ma zostać skrócony z 60 do 40 dni.
Korzyści dla organów kontrolnych
Oprócz omówionych korzyści dla podatników, KSeF ‒ jak wskazywał minister Jan Sarnowski ‒ to najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT.
Jeżeli system się sprawdzi, możemy się spodziewać dalszych zmian w sposobie rozliczania podatku VAT
Ustrukturyzowane e-faktury mają na celu uproszczenie systemu kontroli rozliczeń przez organy podatkowe oraz usprawnienie wykrywania ewentualnych nieprawidłowości i oszustw podatkowych. Organy będą bowiem na bieżąco dysponowały wszystkimi danymi.
Czytaj także: e-faktura już od 1 stycznia 2022 roku: co to oznacza dla przedsiębiorców?
Koszty i nowe obowiązki dla podatników
Chociaż wprowadzenie systemu ma wiele zalet, jego wdrożenie wiąże się z licznymi obowiązkami po stronie podatników. W szczególności w zakresie wdrożenia niezbędnych procedur.
To także dodatkowe koszty dla przedsiębiorców, księgowych czy dostawców różnego rodzaju oprogramowania, z którego korzystają przedsiębiorcy i księgowi.
‒ Jednocześnie, jeżeli system się sprawdzi, możemy się spodziewać dalszych zmian w sposobie rozliczania podatku VAT.
Ponieważ e-faktury będą w systemie, nie będzie potrzeby raportowania informacji o tych fakturach, w szczególności za pośrednictwem JPK ‒ wyjaśnia Agnieszka Ławnicka z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Obecnie wystawianie i odbieranie faktur VAT za pośrednictwem systemu KSeF jest dobrowolne, ale objęcie nim wszystkich podatników planowane jest na 2023 rok.