Nowe nadzieje mikroprzedsiębiorców. Uzyskanie finansowania będzie łatwiejsze?

Nowe nadzieje mikroprzedsiębiorców. Uzyskanie finansowania będzie łatwiejsze?
Fot. stock.adobe.com/mnimage
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Warunki kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w krajach OECD poprawiają się, jak wynika z najnowszego raportu Organizacji. Widać to po spadku oprocentowania i zmniejszającej się liczbie odrzuconych wniosków kredytowych. Pomimo pozytywnych zmian na rynku, uzyskanie finansowania jest nadal jedną z głównych barier w prowadzeniu małego biznesu.

Pomimo pozytywnych zmian na rynku, uzyskanie finansowania jest nadal jedną z głównych barier w prowadzeniu małego biznesu #firmy #kredyty #OECD

Rozwiązania w zakresie finansowania MŚP uległy poprawie zarówno w Polsce, jak i w Europie i na świecie. Jednak mikroprzedsiębiorstwa, stanowiące filar sektora małych i średnich firm i mające 30 proc. udziału w tworzeniu PKB, sygnalizują trudności z uzyskaniem środków na prowadzenie działalności. To jedna z przyczyn, dla których w Polsce po pierwszym roku, na rynku utrzymuje się tylko dwie trzecie z nich. Dostęp do finansowania jest kluczowy nie tylko dla istniejących mikrofirm, ale także dla osób, które właśnie założyły firmę i nie mogą liczyć na kredyt w banku.

Odpowiedź na potrzeby mikroprzedsiębiorstw

Jakie są najczęstsze powody odmowy przyznania pożyczki polskim mikroprzedsiębiorcom? Z danych za 2017 rok, opracowanych przez Instytut Smartscope na zlecenie Aasa dla Biznesu wynika, że banki wydają dla nich negatywne decyzje głównie ze względu na brak zdolności kredytowej – 14 proc. wskazań, zbyt krótki okres prowadzenia firmy – 10 proc., nie spełnianie innych kryteriów – 7 proc. oraz zbyt niskie dochody – 6 proc. Co ciekawe, 31 proc. właścicieli mikrofirm nie jest w stanie podać powodu odmowy uzyskania finansowania.

– Staramy się uświadamiać przedsiębiorców, że istnieją innowacyjne rozwiązania finansowe, będące alternatywą dla tradycyjnych kredytów w banku. Jednym z nich są biznesowe pożyczki ratalne, przyznawane już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, na prostych i przejrzystych zasadach. Ocena zdolności kredytowej następuje w czasie rzeczywistym, przy minimum formalności. Pieniądze wpływają na konto przedsiębiorcy nawet tego samego dnia – mówi Dominik Ciula, Sales Manager Aasa Polska, odpowiedzialny za markę Aasa dla Biznesu.

Mały kredyt duża pomoc

Spośród polskich mikrofirm, które w badaniu Smartscope zadeklarowały potrzebę uzyskania dofinansowania, najwięcej, bo aż połowa z nich, zadowoliłaby się pożyczką w wysokości do 5 tys. zł. Co dziesiąty respondent byłby zainteresowany kwotą do 10 tys. zł, a 20 proc. pożyczką w wysokości od 10 do 49 tys. zł. Tylko 5 proc. potrzebuje finansowania w wysokości 100-149 tys. zł, a najwyższymi kwotami – powyżej 150 tys. zł, zainteresowanych jest 6 proc. mikrofirm. Wynika z tego, że nawet niewielkie finansowanie może stanowić ogromne wsparcie dla polskich mikroprzedsiębiorców.

Źródło: Aasa Polska