Nowe e-dowody osobiste od 4 marca 2019 r. Wymiana nie jest obowiązkowa

Nowe e-dowody osobiste od 4 marca 2019 r. Wymiana nie jest obowiązkowa
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r., będą miały warstwę elektroniczną, ale wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa, poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

#DowodyOsobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r., będą miały warstwę elektroniczną, ale wymiana nie jest obowiązkowa #edowody @MC_GOV_PL

„E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic. Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa” – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Wbudowany, bezstykowy chip

Jak tłumaczy resort, tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca będą „e” jest warstwa elektroniczna – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

Nowe funkcjonalności

„E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych” – powiedział Zagórski.

Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.

E-dowody odbiorą osoby, które złożą wniosek o nowy dokument 4 marca i później. Jeżeli złożony zostanie wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 r., to osoba otrzyma dowód osobisty bez warstwy elektronicznej. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat, podał także resort.

Źródło: ISBnews