Nowe rozwiązanie blockchain: polski pomysł na zniszczenie papierkowej biurokracji
Jednak pomysł ten może też zastąpić dotychczasowe sposoby wysyłania listów poleconych, a także przedstawiania dokumentów w sądzie. Zmieni nasz sposób kontaktowania się z firmami energetycznymi i ubezpieczycielami.
W IV kwartale 2017 r. Biuro Informacji Kredytowej i Billon rozpoczęły prace nad sektorowym rozwiązaniem problemu tzw. trwałego nośnika informacji, zdefiniowanego przez szereg regulacji i dyrektyw unijnych, takich jak RODO oraz najnowszych rozporządzeń MIFID II i IDD. Obie firmy już w tym roku wprowadzą – nie tylko w instytucjach finansowych – nowoczesną i unikalną technologię blockchain Billona do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku, z pełnym zabezpieczeniem przed ingerencją jednej strony w treść dokumentu. Software Billona pozwala też na realizację usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zdalnego zawierania umów online.
Duże zainteresowanie firm spoza sektora bankowego
– To co nas zaskoczyło, to duże zainteresowanie firm spoza sektora bankowego – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes BIK. – Największe jest ze strony firm ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych i energetycznych.
Pierwsze takie usługi wykorzystujące blockchain, według pomysłu polskich inżynierów, BIK chce wprowadzić już w tym roku.
– Wychodzimy poza standardowe wysyłanie dokumentów: duża firma będzie miała aplikację, do której załaduje dokument, taki dokument stanie się audytowalny, dostępna będzie nie tylko jego treść, ale także podpisy osób pod dokumentem i data ich złożenia – wyjaśnia prezes BIK. – Taki dokument będzie można wykorzystać w postępowaniu sądowym.
Aktywne doręczanie online dokumentów będzie też konkurencją dla Poczty Polskiej, bo może zastąpić tradycyjne wysyłanie listów poleconych, które trzeba odbierać w urzędach pocztowych, często stojąc w długich kolejkach.
Źródło: MarketNews24