Nowa moneta kolekcjonerska NBP: „70-lecie Kultury Paryskiej”

Nowa moneta kolekcjonerska NBP: „70-lecie Kultury Paryskiej”
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czwartek 10 sierpnia 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, upamiętniającą 70-lecie Kultury Paryskiej.

– Kiedy w czerwcu 1947 roku ukazał się pierwszy numer „Kultury”, nikt nie przypuszczał, że narodził się jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych powojennej emigracji. (…) Na linię polityczną „Kultury”, budowaną w opozycji do większości środowisk emigracyjnych, największy wpływ obok samego Giedroycia miała publicystyka Juliusza Mieroszewskiego. Przekonywał w niej, że uzyskanie – po prognozowanym rozpadzie ZSRR – suwerenności Ukrainy, Litwy i Białorusi (ULB) stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa geopolitycznego Rzeczypospolitej.(…)Przemycane do Polski – najczęściej w formie miniaturowych wydawnictw – kolejne numery „Kultury” oraz książki (…) należały do najbardziej poszukiwanych lektur. Dzięki nim Polacy mogli się zetknąć z wolną od komunistycznej cenzury twórczością takich postaci jak Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Marek Hłasko, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand czy Leszek Kołakowski – pisze w folderze emisyjnym prof. dr hab. Antoni Dudek.

Rewers monety przedstawia portret Jerzego Giedroycia z profilu na tle maszyny do pisania stojącej na biurku redaktora, z wkręconą w nią kartką papieru z napisem „70-LECIE KULTURY PARYSKIEJ”. Na awersie monety widnieją okładki „Kultury” i „Zeszytów Literackich” – najbardziej znanych, opiniotwórczych pism wydawanych przez Instytut Literacki – oraz stałe elementy monety: wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Moneta zaprojektowana przez Annę Wątróbską-Wdowiarską wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tys. sztuk i będzie można ją zakupić w cenie 110 zł w Oddziałach Okręgowych NBP sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w folderze numizmatycznym.

NBP