Nord Stream 2: PE przyjął rezolucję wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu

Nord Stream 2: PE przyjął rezolucję wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu
Fot. stock.adobe.com/HENADZ
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą UE do opracowania nowej strategii stosunków z Rosją i wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.

Europarlament wzywa w rezolucji „do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją w ramach różnych platform polityki zagranicznej oraz przy projektach takich jak Nord Stream 2, których ukończenie UE musi natychmiast zatrzymać”. Europosłowie podkreślili również, że UE nie powinna być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego kapitału a o niejasnym pochodzeniu.

Polska wśród krytyków Nord Stream 2

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

W przyszłości 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów. Rurociąg, którego budowa kosztuje około 9,5 mld euro, jest gotowy w 94 proc.

Nowa strategia stosunków UE z Rosją

PE w rezolucji wzywa też „UE i jej państwa członkowskie do opracowania nowej strategii stosunków Unii Europejskiej z Rosją, która będzie koncentrować się na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego, propagującej wartości demokratyczne, praworządność, podstawowe wolności i prawa człowieka”.

W opinii PE, sankcje należy również nałożyć na rosyjskich oligarchów związanych z reżimem, członków najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina i rosyjskich „propagandystów medialnych”, którzy posiadają aktywa w UE i mogą tam obecnie podróżować. Dodatkowe sankcje, zdaniem europosłów, można by również zastosować w ramach nowego unijnego światowego systemu sankcji wobec łamiących prawa człowieka.

Czytaj także: Nord Stream 2, nowe sankcje USA i reakcja Niemców >>>

Zaapelowano też o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie Aleksieja Nawalnego i wszystkich innych osób zatrzymanych w związku z jego powrotem do Rosji.

Rezolucję przyjęto 581 głosami za, przy 50 przeciw i 44 wstrzymujących się.

Źródło: PAP BIZNES