Noc Muzeów 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mocak.01.400x263W piątek 15 maja zapraszamy do MOCAK-u na Noc Muzeów. Tego dnia Muzeum będzie otwarte wyłącznie od godziny 18 do 1 w nocy. Zwiedzający w tym czasie będą mogli bezpłatnie zobaczyć wszystkie wystawy oraz wziąć udział w oprowadzaniach, wydarzeniach i konkursach zorganizowanych specjalnie z tej okazji.

Przez cały wieczór na dziedzińcu Muzeum będzie mieścić się studio plenerowe Radia ZET Chilli, z którego na żywo zostanie zrealizowana audycja z udziałem kuratorów, artystów i publiczności. W kasie Muzeum będzie można nabyć pamiątkowe monety Nocy Muzeów w cenie 1 zł.

Wystawy czasowe:

Gender w sztuce
Andy Warhol Dziesięć portretów Żydów XX wieku
Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz
Pracownia światła
Indrė Šerpytytė 1944-1991

Wystawy stałe:

Kolekcja MOCAK-u
Biblioteka Mieczysława Porębskiego

Program wydarzeń:

godz. 19
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz

Oprowadzanie z udziałem Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Wernera Köhlera oraz kuratorów wystawy Delfiny Jałowik i Jürgena Kaumköttera. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

godz. 20, 21, 22
Oprowadzania po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Profesor Mieczysław Porębski  przekazał Muzeum część swojej biblioteki wraz z obrazami swoich przyjaciół, między innymi członków Grupy Krakowskiej, a także Ryszarda Winiarskiego, Jerzego Stajudy, Jana Tarasina i Andrzeja Wróblewskiego. Kolekcja została zgromadzona w jednej z sal Biblioteki MOCAK-u, zaaranżowanej na wzór gabinetu z krakowskiego mieszkania Profesora.

godz. 21
Performans rysunkowy Michela Kichki

Michel Kichka, autor komiksów i ilustrator, na żywo narysuje pracę nawiązującą do historii opowiedzianej w komiksie Drugie pokolenie, prezentowanym na wystawie Polska – Izrael- Niemcy. Doświadczenie Auschwitz.

godz. 21-22.30
Czego nie powiedziałem swojemu ojcu – warsztaty z udziałem Michela Kichki adresowane do młodzieży i osób dorosłych

Warsztaty towarzyszące performansowi rysunkowemu twórcy komiksu Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem swojemu ojcu. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wykonania prac rysunkowych wspólnie z artystą. Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u, w której w ramach wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz prezentowane są oryginalne rysunki Kichki do pierwszego, francuskiego wydania komiksu. Kichka opowiada w nim o swojej relacji z ojcem, Henrim, który jako jedyny w rodzinie przeżył obóz Auschwitz. W komiksie Kichki doświadczenia II wojny światowej są ciągle żywe i wywierają znaczący wpływ na wiele aspektów życia rodzinnego, takich jak wychowanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków czy obchodzenie świąt. Warsztaty odbędą się w języku angielskim, do udziału w nich zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Obowiązują zapisy: edukacja@mocak.pl lub pod numerem telefonu: 12 263 40 29.

Konkurs na zdjęcie z wystawy Gender w sztuce

Zwiedzający będą mogli wziąć udział w konkursie związanym z wystawą Gender w sztuce. Wystarczy zrobić zdjęcie jednej z prac na wystawie i opublikować je w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram lub Twitter) z tagiem #genderwsztuce. Każdy uczestnik zabawy otrzyma nagrodę, a autorzy 10 najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni publikacjami oraz zestawem gadżetów. Punkt odbioru nagród będzie dostępny przez cały wieczór w podcieniach MOCAK-u.

Konkurs w MOCAK Bookstore

W czasie Nocy Muzeów będą obowiązywać specjalne zniżki w MOCAK Bookstore: 25-procentowy rabat na wszystkie wydawnictwa muzealne, 5-procentowy – na pozostałe publikacje przy zakupie o wartości powyżej 150 zł. Dla klientów MOCAK Bookstore zostanie również zorganizowany konkurs dotyczący nowo otwartej wystawy. Losowanie nagród nastąpi o północy.

Źródło: MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie