Noblesse oblige?
Pod hasłem „Polskie eko-uzdrowiska” miałem przyjemność prowadzić ostatnio w Sopocie debatę z naukowcami i ekspertami od ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Zorganizowali ją wspólnie Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP – w ramach cyklu spotkań pt „Powiększenie”, w ramach którego poruszane będą różne zagadnienia, związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Pomysłodawcom zależy na stworzeniu platformy wymiany doświadczeń z autorytetami, praktyki oraz ekspertami z różnych branż i dziedzin. Pierwsze ze spotkań dotyczyło w całości spraw związanych z ochroną środowiska naturalnego i stanowiło jednocześnie podsumowanie doświadczeń dwóch kolejnych edycji jedynego polskiego konkursu, skierowanego do polskich uzdrowisk – „Eko Hestia Spa”, który z założenia ma promować najciekawsze, inspirujące pro-ekologiczne inwestycje i projekty edukacyjne. Niebagatelna kwota głównej nagrody – 100.000 zł może być zresztą przez kolejnych laureatów wykorzystana wyłącznie na kolejne tego samego typu przedsięwzięcia, związane z ochroną środowiska.
Gospodarzem inauguracyjnego spotkania była Małgorzata Makulska, Wiceprezes Grupy ERGO Hestia, która powiedziała m.in.: „lokalizacja naszej głównej siedziby w sopockim uzdrowisku zobowiązuje nas do specjalnej troski o zrównoważony rozwój. Chcemy naszymi działaniami i dobrymi przykładami zainspirować innych do ekologicznego myślenia i działania. A konkurs Eko Hestia Spa, nagradzający niebagatelną kwotą 100.000 zł najbardziej aktywne polskie uzdrowiska w zakresie ochrony środowiska jest jedną z dróg do tego celu.”
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskich uzdrowisk, m.in. burmistrz Uniejowa – najmłodszego polskiego uzdrowiska, które jest laureatem I edycji konkursu, burmistrz Buska Zdroju (to tegorocznym laureat), samorządowcy z Sopotu, Polanicy Zdroju, Ciechocinka i Ustki. W sympozjum brali również udział naukowcy, (m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina, Uniwersytetu Gdańskiego, związani z tematyką ochrony środowiska, członkowie Komisji Konkursowej Eko Hestia Spa oraz prof. Waldemar Krupa, Prezes Izby Gospodarczej Uzdrowiska Polskie.
Wnioski z debaty, którą prowadziłem, są jednoznaczne: inwestujmy w ekologiczne rozwiązania, czystą energię (np.w Uniejowie pochodzi ona niemal wyłącznie ze źródeł geotermalnych) oraz szeroko rozumianą ochronę środowiska i zrównoważony rozwój, bo to inwestycje nie tylko w nasze najbliższe otoczenie, ale również w zdrowie – swoje i najbliższych.
Wojciech Fułek