Niesłabnący popyt na biura

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wiezowiec.01.250x167Choć nowe inwestycje planowane są teraz ostrożnie to oferta rynku biurowego w naszym kraju wiąż rośnie

W 2012 roku w stolicy oddano do użytku ok. 200 tys. mkw. nowych biur. Jak oblicza firma Cushman & Wakefield, najwięcej powierzchni przybyło w ścisłym centrum miasta (43,8 tys. mkw.), w stołecznych Włochach (37,1 tys. mkw.) i w Wilanowie (ok. 29,6 tys. mkw.), a Służewiec Przemysłowy zwiększył swoją ofertę o blisko 29,5 tys. mkw. Analitycy prognozują, że w roku 2013 warszawski rynek wzbogaci się o kolejne 314 tys. mkw.

Zdecydowanie najwięcej nowych projektów powstaje w Warszawie, a poza tym w Krakowie i we Wrocławiu. Jak podają przedstawiciele Jones Lang La Salle, we Wrocławiu w budowie jest 127,7 tys. mkw., a w Krakowie tylko w ostatnim kwartale 2012 roku deweloperzy rozpoczęli realizację pięciu nowych inwestycji, które zwiększą ofertę w stolicy Małopolski o ponad 55 tys. mkw.

Analitycy zaznaczają jednak, że deweloperzy ostrożnie podchodzą do planowania nowych inwestycji, a ich realizacja poprzedzona jest szczegółowymi analizami. Budowa wielu projektów rusza dopiero wtedy, gdy na co najmniej połowę powierzchni deweloper pozyska najemców. Taki właśnie wymóg mają często banki jako warunek udzielenia kredytu.

Najemców nie brakuje

Popyt na stołeczne biura nie słabnie. Według danych Cushman & Wakefield, w 2012 roku w Warszawie wynajęte zostało ponad 570 tys. mkw. powierzchni biurowych. To zbliżona ilość jak w 2011 roku. Tymczasem w innych dużych miastach w minionym roku podpisano lub odnowiono umowy w sumie na ok. 280 tys. mkw. Największy popyt zanotowany został w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście, podaje Savills Polska.

Powierzchnia biurowa w nowoczesnych obiektach powstających w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród międzynarodowych korporacji, szczególnie z sektora outsourcingu. Specjaliści z CBRE zwracają uwagę, że utrzymujący się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe ma związek z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO) w Polsce. Największymi ośrodkami BPO jest Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych nieustannie się rozwija. Centrum biznesu w naszym kraju jest Warszawa, w której w budowie jest 700 tys. mkw. powierzchni biurowej. Ze względu na stale rosnącą podaż w ostatnim czasie poziom pustostanów w stolicy wzrósł do ok. 8 proc.

Rozwojowe rejony stolicy

Na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych w Warszawie znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, takie jak metro, nowe mosty, czy trasy szybkiego ruchu. Eksperci CBRE spodziewają się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany, czy Praga, gdzie jest lub będzie dostępne metro.

Zainteresowanie wynajmem biur w tych rejonach miasta, w którym postępuje budowa metra potwierdzają przedstawiciele firmy PBM Południe Development. W ich ocenie, poza niższymi stawkami cenowymi obowiązującymi poza centrum Warszawy, dla najemców ważny jest dogodny i szybki dojazd do biura. Firmy przenoszą chętnie swoje siedziby do oddanej przez PBM Inwestycji Kijowska, która znajduje się w ostatniej fazie komercjalizacji, optymalizując swoje koszty utrzymania. Tym bardziej, że kompleks przy ulicy Kijowskiej oferuje większy wybór biur niż tradycyjne obiekty. Dysponuje gotowymi powierzchniami zarówno w nowoczesnym budynku o interesującej konstrukcji, jak i odrestaurowanej zabytkowej kamiennicy, w której mkw. nowoczesnego biura kosztuje zaledwie 56 zł.

Poza obszarem w linii powstającego metra planowane są również nowe inwestycje biurowe w centrum Warszawy. Przed deweloperami z tego sektora rynku otworzyły się nowe możliwości, jeśli chodzi o ścisłe centrum miasta, dzięki uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru sąsiadującego z Pałacem Kultury. Na tym obszarze powstawać będą wkrótce wysokościowce oferujące nowoczesne biura w najwyższym standardzie.

Popyt na małe biura

Rok 2012 okazał się kolejnym dobrym okresem dla rynku powierzchni biurowych w Polsce. Nasz kraj wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów, co z kolei rodzi popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Także polskie firmy wykazują duże zainteresowanie wynajmem biur, zwiększając swój udział w ogólnym wolumenie transakcji. Rodzime przedsiębiorstwa poszukują jednak mniejszych powierzchni.

Według analizy WGN, na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 roku zawieranych było wiele umów wynajmu na małe lokale biurowe o pow. 50 – 80 mkw. klasy A, B+ i B na okres 2 lub 3 lat, głównie przez przedstawicieli polskich firm reprezentujących small business. Większe powierzchnie, w przedziale 300 – 600 mkw., w standardzie A i B+ były przedmiotem transakcji głównie w przypadku firm z kapitałem zagranicznym lub mieszanym.
<pclass=”art_autor”>Źródło: PBM Południe Development