Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę w zasięgu ręki

Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę w zasięgu ręki
Fot. stock.adobe.com/Maxim_Kazmin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki", powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym tamtejszej telewizji publicznej. Jego zdaniem przełom w tej sprawie to kwestia kilku dni, nawet mimo sprzeciwu Węgier.

Niemiecki polityk zasygnalizował uwzględnienie argumentów Węgier, gdyż jak stwierdził, państwa członkowskie Unii Europejskiej są w różnym stopniu uzależnione od rosyjskich źródeł energii.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy do uczestników Forum w Davos: należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją >>>

„Między Węgrami a Portugalią jest po prostu inny stosunek do Rosji – to oczywiste” – powiedział Habeck.

Według ministra można to wziąć pod uwagę, ale jak określił: „wtedy musi się także na Węgrzech coś wydarzyć”.

KE chce zakończenia importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu 6 miesięcy

Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy. W ramach kompromisu proponuje się, aby dać Węgrom więcej czasu. Zdaniem rządu premiera Viktora Orbana, propozycja Komisji nie wydaje się wystarczająca.

Czytaj także: Odcięcie rosyjskiej ropy to nie problem, gorzej z gazem >>>

„Nie pomoże nam to, jeśli wszystkie kraje zaczną działać na własną rękę. Siłą Europy, zwłaszcza w tej fazie, było to, że stała razem, i że stoi razem” – powiedział Habeck w poniedziałek podczas wystąpienia w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Embargo na ropę nie prowadzi automatycznie do „osłabienia Putina” – oświadczył minister w wywiadzie dla niemieckiego programu telewizyjnego „heute journal”. Konsekwencje amerykańskiego embarga na ropę były widoczne: Ceny ropy naftowej wzrosły na całym świecie. W związku z tym Putin „w ostatnich tygodniach sprzedawał mniej ropy, a miał większe dochody”. Tego „oczywiście należy uniknąć” – podkreślił Habeck.

Źródło: PAP BIZNES