Niemcy w formie
Europa wpadła w dobry nastrój po dzisiejszych danych z Niemiec. Indeks Ifo okazał się lepszy od prognoz, co po wczorajszym trochę rozczarowującym ZEW było miłą niespodzianką. Niemcy spodziewają się poprawy koniunktury, a to pozytywna wiadomość dla całego regionu. Dobry okazał się również indeks nastrojów konsumentów. Razem z poniedziałkowym PMI, dzisiejsze wskaźniki tworzą całkiem przyjemny obraz gospodarki niemieckiej.
W USA interesujące będą kolejne dane z rynku nieruchomości, choć już po wczorajszych informacjach o sprzedaży domów na rynku pierwotnym wiadomo, że branża ma się dobrze. Dzisiaj szykuje się kolejna tura wypowiedzi członków Fed, którzy przed najbliższymi posiedzeniami starają się przekonać rynek, że Rezerwa Federalna trzyma rękę na pulsie. Sens ich deklaracji jest dość czytelny: podwyżki stóp są możliwe stosunkowo szybko, o ile nie zajdą niesprzyjające okoliczności. Na razie nic takiego nie pojawiło się na horyzoncie, a dzisiejsze wstąpienia (Patricka T. Harkera, a także Neela Kashkari i Roberta Kaplana) powinny umocnić ten przekaz.
Wydarzeniem dnia jest posiedzenie Banku Kanady. Główna stopa procentowa pozostanie najpewniej bez zmian, jednak komunikat po posiedzeniu będzie bardzo interesujący. Kanada pierwszy kwartał miała udany, ale w drugim było już gorzej. Pożary w Albercie musiały odcisnąć piętno na gospodarce, dane makro też miały słabe punkty. Dolar kanadyjski raczej nie pozostanie obojętny wobec stanowiska BoC.
dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank