Nie powinno być opłaty przekształceniowej OFE po ogłoszeniu Polskiego Ładu

Nie powinno być opłaty przekształceniowej OFE po ogłoszeniu Polskiego Ładu
Małgorzata Rusewicz, Źródło: IZFiA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie emerytalnym sprawiają, że opłata pobierana przy przekształceniu OFE w IKE traci rację bytu - powiedziała PAP Biznes prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Małgorzata Rusewicz. Jej zdaniem, rząd powinien dokonać zmian w projekcie ustawy.

„Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie podatkowym i emerytalnym powodują, że uzasadnienie dla opłaty przekształceniowej związanej z przeniesieniem środków do IKE traci rację bytu. Wracając do procedowania reformy OFE rząd powinien dokonać zmian w projekcie, by obciążenia publicznoprawne środków zgromadzanych w OFE, przenoszonych do IKE, czy też transferowanych do ZUS, były równoważne – powiedziała Małgorzata Rusewicz i dodała:

„To konieczne, by uwzględnić interes członków funduszy oraz zapewnić stabilne warunki funkcjonowania rynku kapitałowego”.

Opóźniona likwidacja OFE

Prezes IGTE zaznaczyła: „Niezależnie od powyższego powrót do reformy OFE powinien uwzględniać złożoność całego procesu i możliwości podmiotów mających wprowadzić zmiany w życie – zarówno w kwestii terminarza prac legislacyjnych, jak i harmonogramu transformacji funduszy”.

W Sejmie procedowana jest ustawa przekształcająca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Zgodnie z projektem, miała ona wejść w życie 1 czerwca 2021 r., jednak zaplanowane na koniec kwietnia głosowanie po trzecim czytaniu nie odbyło się.

Emerytura bez podatku, to i wyjście z OFE bez podatku?

Jak wynika z projektu ustawy uczestnicy OFE stoją przed wyborem między przeniesieniem środków do IKE a przeniesieniem do ZUS.

Wybór IKE oznacza możliwość dziedziczenia środków i brak podatku przy wypłacie środków, jednak wiąże się z poniesieniem 15 proc. opłaty przekształceniowej.

Złożenie deklaracji i wybór ZUS oznacza brak dziedziczenia, przy zwiększeniu comiesięcznej emerytury uczestnika, od której pobierany będzie podatek według obowiązujących przepisów.

Jednym z elementów ogłoszonego w sobotę w Polskiego Ładu jest emerytura do 2.500 złotych bez podatku.

Źródło: PAP BIZNES