Nie KNF dla Polskiego Banku Apeksowego, i co dalej?
W komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego z 27 listopada br. czytamy, że warunki udzielenia zezwolenia na rozpoczęcie przez bank działalności, określone w decyzji z 21 listopada 2017 zezwalającej na utworzenie Polskiego Banku Apeksowego SA nie zostały spełnione. Warunki te wynikają wprost z art. 36 ust. 3 ustawy Prawo bankowe, zgodnie z którym KNF wydaje zezwolenie po stwierdzeniu, że bank:
- jest należycie przygotowany organizacyjnie do rozpoczęcia działalności;
- zgromadził w całości kapitał założycielski;
- dysponuje odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej;
- spełnia inne warunki określone w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.
Nadal dwa zrzeszenia
Wobec niespełnienia trzech pierwszych, zezwolenie nie mogło zostać udzielone. W tym stanie rzeczy pozostajemy w sytuacji, kiedy funkcjonują dwa zrzeszenia BPS i SGB działającejące na tożsamych, przewidzianych w prawie zasadach.
Banki spółdzielcze tworzące PBA SA mogą podjąć kroki zmierzające do zrzeszenia się w ramach jednego z funkcjonujących zrzeszeń, przy jednoczesnym przystąpieniu do odpowiedniego Systemu Ochrony Instytucjonalnej, bądź wystąpić do KNF o zezwolenie na prowadzenie samodzielnej działalności.
Decyzja kończy pewien etap dyskusji o kształcie sektora bankowości spółdzielczej stawiając na agendzie kwestię jego dalszej konsolidacji i poszukiwania optymalnych rozwiązań w zakresie nowoczesnej obsługi klienta, w tej liczbie z grupy MŚP, które to podmioty aktywne gospodarczo w środowiskach lokalnych oczekują szerokiego dostępu do nowoczesnych usług finansowych.
W najbliższej perspektywie oczekuję umocnienia zarówno roli obu funkcjonujących zrzeszeń jak też IPS-ów, których dwuletni okres działania został dobrze przyjęty przez rynek, uczestników systemu, nadzorcę i regulatora.
Z zadowoleniem odnotowuję, że losy sektora bankowości spółdzielczej, również w efekcie decyzji Komisji cieszą się społecznym zainteresowaniem, co – jak sądzę przyczyni się do wzbogacenia debaty i do szybszego rozwoju sektora