NetB@nk: już ponad 7 mln aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec II kw. 2018 r.

NetB@nk: już ponad 7 mln aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec II kw. 2018 r.
Fot. stock.adobe.com/Daniel Krasoń
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych wzrosła o prawie 1 mln w stosunku do poprzedniego kwartału i przekroczyła już 7 milionów na koniec II kwartału 2018 roku, wynika z raportu NetB@nk Związku Banków Polskich.

Według danych na koniec II kwartału 2018 r., z pośród 9 mln użytkowników bankowości mobilnej, aż 7,24 mln aktywnie korzystało z bankowej aplikacji mobilnej #NetBank #ZBP #BankowośćMobilna #aplikacje #banki

Bankowość internetowa – klienci indywidualni

Na koniec II kwartału 2018 roku liczba rachunków klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej wyniosła blisko 36,5 miliona i wzrosła tym samym o 5,5% w stosunku do danych z tego samego okresu w zeszłym roku. Liczba klientów, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do bankowości elektronicznej wyniosła 16,79 miliona i wzrosła o 6,4% w stosunku II kwartału 2017 roku. Po raz pierwszy od roku średnia wartość przelewu klienta indywidualnego spadła do wartości poniżej tysiąca złotych i wyniosła 922,43 zł.

Grafika: Raport NetB@nk II kw. 2018 r. w liczbach

Źródło: ZBP

Bankowość internetowa – klienci biznesowi

Dane dotyczące klientów biznesowych nie zmieniły się istotnie – liczba klientów MSP posiadających dostęp do bankowość internetowej wynosiła 2,34 miliona. Udział aktywnych klientów MSP w łącznej liczbie klientów MSP łagodnie wzrasta z miesiąca na miesiąc. Zgodnie z danymi na koniec czerwca 2018 r. 61,92%, czyli 1,45 mln klientów MSP loguje się do bankowości elektronicznej co najmniej raz w miesiącu.

Bankowość mobilna

Polacy coraz częściej darzą zaufaniem także aplikacje mobilne swoich banków. Według danych na koniec II kwartału 2018 r., z pośród 9 mln użytkowników bankowości mobilnej, aż 7,24 mln aktywnie korzystało z bankowej aplikacji mobilnej. W porównaniu do danych na koniec marca 2018 r. (6,27 mln) oznacza to wzrost o 15%. Użytkownicy aplikacji mobilnych stanowią już ponad 43% wszystkich aktywnych klientów bankowości internetowej (klientów, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do bankowości elektronicznej).

Zobacz cały Raport NetB@nk II kw. 2018 r. >>>

Płatności bezgotówkowe

W II kwartale 2018 r. w systemach Elixir, Express Elixir i Euro Elixir rozliczonych zostało łącznie 467,21 mln komunikatów – to spadek w stosunku do I kwartału o 0,10% (467,69 mln).

Kolejny kwartał z rzędu coraz większą popularnością cieszą się transakcje dokonywane za pomocą systemu Express Elixir (systemem rozliczeń płatności natychmiastowych – liczonych w sekundach) – od kwietnia do czerwca 2018 r. wysłano blisko 2,68 mln przelewów natychmiastowych, co stanowi wzrost o 22,47% w porównaniu do I kwartału tego roku i aż 149% w stosunku do danych z tego samego okresu w zeszłym roku.

Źródło: Związek Banków Polskich