NESsT i Squire Patton Boggs dla rozwoju przedsiębiorczości społecznej
"Pomoc prawników Squire Patton Boggs, obsługujących klientów biznesowych na światowych rynkach jest szczególnie cenna, ponieważ daje nam dostęp do wiedzy i doświadczeń, które mogą realnie i konkretnie przyspieszyć rozwój przedsiębiorstw społecznych".
NESsT, międzynarodowa organizacja wspierająca przedsiębiorców społecznych w rozwijaniu ich biznesów nawiązała współpracę z kancelarią Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak. Dzięki niej podmioty korzystające z oferty NESsT mogą liczyć na bezpłatne doradztwo prawne w różnych aspektach podejmowanych działalności. Jednym z pierwszych problemów prawnych, który trafił do kancelarii były kwestie związane z budową i sprzedażą konstrukcji użytkowych z wierzby wytwarzanych przez spółdzielnię socjalną Parostatek z Cieszyna w ramach projektu Żywa Architektura.
„Współpraca z biznesem jest dla nas bardzo ważna i od początku działalności w Polsce stawiamy na zbudowanie silnych relacji ze światem biznesu” – mówi Agnieszka Orzechowska, dyrektor polskiego oddziału NESsT. „Zaangażowanie przedsiębiorców w działania społeczne nie zawsze przekłada się na konkretne działania. A my poszukujemy stałego partnerstwa, które pozwoli planować i wspierać rozwój przedsiębiorstw społecznych w perspektywie długofalowej. Pomoc prawników Squire Patton Boggs obsługujących klientów biznesowych na światowych rynkach jest szczególnie cenna, ponieważ daje nam dostęp do wiedzy i doświadczeń, które mogą realnie i konkretnie przyspieszyć rozwój przedsiębiorstw społecznych„.
W Polsce NESsT działa aktywnie od początku 2013 roku. W tym czasie organizacja przeprowadziła pilotażowy projekt „Konkurs na Przedsiębiorstwo Społeczne – 2014”, w ramach którego wybrani autorzy najciekawszych pomysłów na przedsiębiorstwa społeczne uczestniczyli w półrocznych warsztatach i szkoleniach podnoszących ich umiejętności w zakresie planowania, zarządzania, finansów, sprzedaży i marketingu. Najlepsze pomysły otrzymały też granty finansowe na stworzenie lub wzmocnienie własnego przedsiębiorstwa społecznego.
„Identyfikujemy się z koncepcją rozwiązywania problemów społecznych za pomocą instrumentów ekonomicznych” – mówi Piotr Święcicki, Partner Zarządzający polskiego biura Squire Patton Boggs. „NESsT deklaruje pomoc nie tylko dla podmiotów non profit, ale też firm prywatnych, które mają pomysł na usługę lub produkt dla osób z grup wykluczonych. Bliskie jest nam też myślenie o przedsiębiorczości społecznej, która – według NESsT – może przynosić zysk i dawać miejsca pracy za godziwe pieniądze osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej„.
Źródło: NESsT, Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak sp.k.