NCBR: dwa konkursy dla firm inwestujących w B+R. Wsparcie to aż 1,7 mld zł

NCBR: dwa konkursy dla firm inwestujących w B+R. Wsparcie to aż 1,7 mld zł
Logo Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Źródło: NCBR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi kolejne dwa konkursy - flagowy "Szybka Ścieżka" z budżetem 1,1 mld zł oraz nowy konkurs "Ścieżka dla Mazowsza" z budżetem 600 mln zł dla projektów realizowanych na terenie województwa mazowieckiego. Na wsparcie innowacyjnych prac NCBR przeznaczy łącznie 1,7 mld zł.

.@NCBR_pl uruchomi kolejne dwa konkursy - flagowy "Szybka Ścieżka" z budżetem 1,1 mld zł oraz nowy konkurs "Ścieżka dla Mazowsza" z budżetem 600 mln zł #NCBR

„O dofinansowanie w ramach tych inicjatyw mogą ubiegać się firmy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu” – czytamy w komunikacie.

Inauguracji konkursów dokonał wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Czytaj także: “Szybka Ścieżka” po liftingu. NCBR ogłosi 6 nowych konkursów dla firm i konsorcjów >>>

Jednym z beneficjentów „Szybkiej Ścieżki” jest polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna Adamed, która w trakcie ostatnich 10 lat realizowała z udziałem NCBR 20 projektów B+R. Były to zarówno mniejsze przedsięwzięcia mające na celu wsparcie ochrony patentowej (w ramach programu Patent Plus), jak i duże innowacyjne projekty lekowe jak np. projekt, którego celem było opracowanie innowacyjnego leku neuropsychiatrycznego (otrzymał dotację wysokości prawie 26 mln zł.

NCBR wspiera odważne i nowatorskie projekty B+R

„NCBR wspierając odważne i nowatorskie projekty B+R zarówno Adamedu, jak i innych przedsiębiorstw, wniósł ogromny wkład w zachodzące w polskiej nauce i gospodarce pozytywne zmiany. Polska gospodarka nieprzerwanie przesuwa punkt ciężkości swojego rozwoju na wiedzę, co przyczynia się do zwiększania jej znaczenia na rynkach międzynarodowych. Adamed, dzięki współpracy z NCBR wspierającej naszą działalność R&D, jest dziś strategicznym partnerem polskiej gospodarki” – powiedział członek zarządu Adamedu Paweł Roszczyk, cytowany w komunikacie.

Poszukiwania innowacyjnych leków Adamed rozpoczął już w 2001 roku jako pierwsza polska firma farmaceutyczna, przeznaczając dotychczas na ten cel ponad 1,2 mld złotych. W 2016 roku otworzył nowoczesne Centrum R&D, w którym prowadzone są prace nad ponad 50 projektami badawczymi. W 2018 roku uruchomił kolejną jednostkę R&D – stację produkcji pilotażowej Pilot Plant w Pabianicach, współfinansowaną z funduszy unijnych pozyskanych we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, przypomniano.

Źródło: ISBnews