NBP o wejściu na rynek akcji: nie komentujemy bieżących decyzji inwestycyjnych

NBP o wejściu na rynek akcji: nie komentujemy bieżących decyzji inwestycyjnych
NBP. Fot. stock.adobe.com / MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Narodowy nie komentuje bieżących decyzji inwestycyjnych i ekspozycji na poszczególne instrumenty - poinformowało PAP Biznes Biuro Prasowe NBP, w odpowiedzi na pytania dotyczące przyjęcia przez NBP ekspozycji na rynku kontraktów futures na główne indeksy giełd w USA i Europie, w ramach zarządzania rezerwami dewizowymi.

W ramach weryfikacji strategii zarządzania rezerwami dewizowymi, dążąc do dalszej dywersyfikacji rezerw oraz podwyższenia ich dochodowości w długim okresie, podjęto decyzję o rozpoczęciu inwestycji na amerykańskim oraz europejskim rynku akcji.

„Ekspozycja uzyskiwana jest poprzez kontrakty futures na indeksy spółek giełdowych o największej kapitalizacji. NBP nie komentuje bieżących decyzji inwestycyjnych, w tym ekspozycji na poszczególne instrumenty inwestycyjne” – napisało Biuro Prasowe NBP.

W środę wiceprezes NBP Marta Kightley poinformowała, że ramach zarządzania rezerwami walutowymi NBP przyjął w 2021 r. niewielką ekspozycję na giełdowe kontrakty futures na główne indeksy akcji amerykańskich i europejskich.

Czytaj także: Wiceprezes NBP: podnoszenie stóp procentowych w tym momencie byłoby dużym błędem >>>

Przegląd strategii zarządzania rezerwami dewizowym

Pod koniec 2020 r. Zarząd NBP dokonał przeglądu strategii zarządzania rezerwami dewizowymi. W wyniku tego przeglądu, w dążeniu do podwyższenia dochodowości rezerw w długim okresie, założono m.in. dalsze, stopniowe rozszerzanie zakresu instrumentarium inwestycyjnego, przy uwzględnieniu aktualnych uwarunkowań rynkowych. Z artykułu prezesa NBP Adama Glapińskiego wynika, że strategia zakłada dalsze zwiększanie zasobów złota.

Źródło: PAP BIZNES