Naukowo i biznesowo o obrocie bezgotówkowym
Podczas kongresu dominowała formuła debaty ekspertckiej. Po krótkiej prelekcji merytorycznej dyskutowano, wymieniano się uwagami i poglądami oraz przytaczano najnowsze badania rynkowe i doświadczenia innych krajów. Tematyka była bardzo urozmaicona – od cyfrowego państwa i konieczności upowszechnienia płatności bezgotówkowych w instytucjach rządowych, przez prawodawstwo, w tym PSD2, po najnowsze technologie wykorzystywane do realizacji płatności.
Partnerem strategicznym wydarzenia była Fundacja Polska Bezgotówkowa, której przedstawiciele wspierali kongres merytorycznie, uczestnicząc w panelach dyskusyjnych, natomiast jednym z patronów medialnych imprezy był portal aleBank.pl.
Podczas VII Cashless Congress po raz piąty przyznano eDukaty – nagrody dla czołowych firm i ekspertów z rynku płatności bezgotówkowych. W kategorii osobowość roku świata bezgotówkowego laureatem został dr Mieczysław Groszek, natomiast za najważniejszą inicjatywę świata bezgotówkowego w Polsce w 2018 nagrodę otrzymały Fundacja Polska Bezgotówkowa za Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego oraz Polski Standard Płatności i Mastercard za podjęcie strategicznej współpracy przy rozwijaniu nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Laureatami w pozostałych kategoriach zostali:
- ZondaTech – najciekawszy startup z obszaru płatności bezgotówkowych ostatnich 12 miesięcy,
- dr Jakub Górka – za artykuł „Interchange Fee Economics. To Regulate or Not to Regulate?”, jako najciekawsze opracowanie naukowe na temat płatności bezgotówkowych,
- eService i Mastercard – za wspólne rozwiązanie „PIN on Glass” – nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych,
- First Data Polska oraz PayPro (Przelewy24) – firmy roku świata bezgotówkowego.