Nationale-Nederlanden przygotowuje się do wprowadzenia PPK. Pierwsze Fundusze Zdefiniowanej Daty zarejestrowane
„Cieszymy się, że przygotowania do wprowadzenia PPK idą sprawnie, to bardzo ważny program, który jest szansą dla pracowników na dodatkowe odkładanie na emeryturę. Zarejestrowanie przez sąd w tak szybkim czasie naszych Funduszy Zdefiniowanej Daty to oczywiście początek drogi. Kolejnym krokiem będzie przesłanie zgłoszenia instytucji prowadzącej PPK do Polskiego Funduszu Rozwoju – czyli podmiotu, który prowadzi ewidencję instytucji oferujących PPK” – powiedział prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek, cytowany w komunikacie.
Do kogo skierowany jest program?
Do programu PPK zapisani zostaną wszyscy pracownicy pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie każdy zatrudniony może w dowolnym momencie zdecydować o rezygnacji lub ponownym uczestniczeniu w PPK. Wejście w życie systemu pracowniczych planów kapitałowych odbywa się według zapisanego w ustawie harmonogramu, uzależnionego od liczby pracowników. Oznacza to, że najpierw (od czerwca br.) będą one obowiązywać w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób, a kolejne mniejsze firmy oraz jednostki sektora publicznego obejmą aż do połowy 2020 r., podano także.
Jak będą inwestowane gromadzone w programie środki?
Każdy z pracowników będzie oszczędzał na indywidualnym koncie. A wpłaty oprócz samych zatrudnionych będą odprowadzane również przez pracodawcę oraz państwo. Wpłata podstawowa pracownika wynosi 2% jego miesięcznego wynagrodzenia brutto, podczas gdy pracodawca wpłaci 1,5% pensji zatrudnionego. Każdy uczestnik otrzyma od państwa również 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie, co roku, ze Skarbu Państwa konto zasilane będzie o kolejne 240 zł. Oprócz obowiązkowych wpłat zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą dobrowolnie zwiększyć odprowadzane kwoty – każdy z nich do maksymalnie 4%. Oznacza to, że na koncie uczestnika może być lokowane do 8% jego wynagrodzenia. PPK dają więc Polakom możliwość odłożenia znacznie większych kwot niż poprzez samodzielne oszczędzanie.
„Każda z instytucji dopuszczonych do prowadzenia PPK będzie odpowiedzialna za inwestowanie wpłacanych na konto pieniędzy w Funduszach Zdefiniowanej Daty. Ich celem będzie dopasowanie potencjalnego zysku oraz ryzyka do wieku uczestnika. To znaczy, że wraz ze zbliżaniem się uczestnika do osiągnięcia 60 roku życia pieniądze lokowane są w coraz bezpieczniejsze produkty finansowe, takie jak obligacje Skarbu Państwa czy depozyty bankowe” – czytamy także.
Nationale-Nederlanden to jedna z największych firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Działa w Polsce od 1994 roku. Od 1998 roku w ramach grupy funkcjonuje także Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządzające największym pod względem aktywów otwartym funduszem emerytalnym w Polsce.
Źródło: ISBnews