Nareszcie odezwała się instytucja Państwa ‒ EKF o stanowisku Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącego kredytów walutowych

Nareszcie odezwała się instytucja Państwa ‒ EKF o stanowisku Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącego kredytów walutowych
Fot. stock.adobe.com/Gina Sanders
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Klub Odpowiedzialnych Finansów działający przy Europejskim Kongresie Finansowym z zadowoleniem odnotowuje stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie narastającego zagrożenia dla stabilności polskiego sektora bankowego, a w konsekwencji dla rozwoju polskiej gospodarki wyrażone podczas posiedzenia Komitetu w dniu 28 marca 2022, czytamy w komunikacie EKF.

Klub Odpowiedzialnych Finansów oraz Europejski Kongres Finansowy wielokrotnie prezentowały swoje stanowiska w tej sprawie, jak chociażby Stanowisko ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego w sprawie ryzyka systemowego kredytów frankowych czy Kredytów portret własny wskazując między innymi, iż sporu nie da się zażegnać bez ingerencji państwa i jego instytucji.

Problemowi temu była poświęcona również Rekomendacja EKF z roku 2020 Zredukować narastające ryzyko prawne kredytów w CHF.

Czytaj także: System bankowy odporny na szok związany z wojną w Ukrainie; największym zagrożeniem nadal kredyty frankowe

Warto podkreślić, że liczne argumenty merytoryczne prezentowane w opracowaniach Klubu i EKF nie były nigdy kwestionowane.

Dlatego z dużym zadowoleniem należy powitać wyrażenie przez najważniejszą dla tego sporu instytucję państwa – Komitet Stabilności Finansowej – tak zdecydowanego i jednoznacznego stanowiska.

Klub z satysfakcją stwierdza, że potwierdza ono najważniejsze argumenty prezentowane dotąd na forach Klubu oraz Europejskiego Kongresu Finansowego.

Klub wyraża nadzieję, że stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej zapoczątkuje proces przywracania przez instytucje państwa należnej rangi zasadom ekonomii i sprawiedliwości społecznej.

Źródło: aleBank.pl