Najlepsze depozyty
W dniach 19-20.11.2012 Money.pl wspólnie z MarketMoney.pl sprawdził oprocentowanie lokat bankowych. Pod lupę trafiły oferty dla klientów indywidualnych w 35 bankach. Wybrane zostały najlepsze, tradycyjne depozyty na okres jednego, trzech, sześciu i dwunastu miesięcy na kwotę 5 000 zł.
Średnie oprocentowanie lokat na krótki okres jest zdecydowanie niższe od oprocentowania pozostałych lokat. Jednomiesięczne depozyty dają średnio zarobić 3,7% w skali roku brutto. Po uwzględnieniu podatku Belki to mniej niż obecny poziom inflacji. Średnie oprocentowane lokat na 3 i 6 miesięcy to około 4,9% brutto, natomiast w przypadku lokat rocznych, to ponad 5%. W przypadku tych ostatnich oferty w poszczególnych bankach są najbardziej do siebie zbliżone.
Lokaty na jeden miesiąc
Wśród lokat na okres miesiąca niekwestionowanym liderem jest Lokata Na Dobry Początek w Idea Banku. 7,5% w skali roku dostępne jest jednak wyłącznie dla klientów, którzy nie korzystali wcześniej z usług Idea Banku. Pierwszy depozyt można założyć wyłącznie przez internet, drugi w oddziale banku. Minimalna kwota lokaty, to tysiąc złotych, maksymalna 10 tys. Żeby skorzystać z oferty nie ma konieczności zakładania konta bankowego, a w przypadku zerwania lokaty przed czasem bank zwraca kapitał i wypłaca odsetki za faktyczny okres trwania lokaty.
Drugie miejsce zajmuje Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – banku specjalizującym się w produktach oszczędnościowych. Bank oferuje oprocentowanie 6,2% w skali roku i mimo, że jest to depozyt na 3 miesiące, to w przypadku jego wcześniejszego zerwania bank wypłaca kapitał i całość naliczonych odsetek. Lokatę można założyć tylko na etapie składania wniosku o konto w BGŻ Optima.
Trzecie miejsce to Lokata Spinająca w Polskim Banku Przedsiębiorczości. Nowy produkt banku, który do tej pory specjalizował się w obsłudze klientów korporacyjnych, samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw oferuje oprocentowanie w wysokości 5,7% w skali roku. Lokata jest dostępna przez internet i można ją założyć na kwotę od 1 do 500 tys. złotych. Jej oprocentowanie uzależnione jest od okresu trwania lokaty (od 1 tygodnia do 12 miesięcy).
Lokaty na 3 miesiące
W tej kategorii również wygrywa Idea Bank, który oferuje oprocentowanie uzależnione od innych banków. Wystarczy udokumentować oprocentowanie, jakie miała zakończona już lokata w innym banku, aby na lokacie Plus 10% otrzymać dziesięć procent więcej niż u konkurencji. Co prawda, aby skorzystać z promocji trzeba przedstawić dokument potwierdzający zakończenie lokaty w innym banku, to biorąc pod uwagę, że lokaty na drugim miejscu oferują 7%, to klien t który wcześniej nie korzystał z produktów Idea Banku może otrzymać lokatę oprocentowaną na 7,7% w skali roku. Oferta jest jednak limitowana i dostępna tylko dla 1000 klientów. Aby z niej skorzystać, trzeba udać się na spotkanie z doradcą banku.
Drugie miejsce, ex-aequo, zajmuje Lokata Gigant w Banku Pocztowym oraz Lokata Internetowa w Raiffeisen Banku. Depozyt w Banku Pocztowym można założyć w każdym oddziale Banku. Propozycja Raiffesien Banku dostępna jest przez internet, jednak aby z niej skorzystać konieczne jest założenie rachunku bankowego.
Lokaty na 6 miesięcy
Pierwsze miejsce to Lokata Spinająca w Polskim Banku Przedsiębiorczości, który w przypadku depozytu na okres 6 miesięcy oferuje oprocentowanie na poziomie 6,5%. Drugie miejsce to Getin Bank i Lokata Zyskowna. Oprocentowanie 6,2% można uzyskać wpłacając do banku nowe ś rodki. Trzecie miejsce z oprocentowaniem 6,1% zajmuje lokata standardowa w FM Banku.
Lokaty na 12 miesięcy
Wygrywa lokata Wibor w FM Banku. Oprocentowanie uzależnione jest od wysokości stawki Wibor 6M podwyższonej o 1,55% (w przypadku lokat na okres jednego roku). Oprocentowanie jest aktualizowane na kwartał, obecnie wynosi 6,49%. Drugie miejsce zajmuje ponownie Lokata Spinająca w Polskim Banku przedsiębiorczości. W przypadku lokaty na rok, bank oferuje 6,2%. Trzecia jest lokata Meritum Zysku w Internecie – oprocentowana na 6,06%.
Średnie oprocentowanie lokat na rok jest najwyższe spośród wszystkich sprawdzanych kategorii i wynosi ponad 5%.
Konrad Pluciński
Market Money.pl